REGION
Przed nami 81. rocznica pacyfikacji Michniowa
Już w najbliższy piątek, 12 lipca, po raz kolejny obchodzić będziemy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To święto państwowe zostało ustanowione dla upamiętnienia brutalnej pacyfikacji Michniowa w powiecie skarżyskim. Obchody 81. rocznicy tragicznych wydarzeń z 1943 roku odbędą się w tamtejszym Mauzoleum.
– Michniów stał się symbolem martyrologii wsi polskich przede wszystkim ze względu na skalę tragedii i niemieckiej zbrodni. Mimo że okupant chciał zetrzeć z powierzchni ziemi tę wieś, wymordować wszystkich mieszkańców, chciał, aby pamięć o Michniowie zniknęła, to się nie udało – mówi Magdalena Kopeć, kierownik działu edukacyjno-historycznego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Obchody 81. rocznicy pacyfikacji Michniowa w piątek, 12 lipca, rozpocznie polowa Msza Święta o godzinie 16. Po jej zakończeniu odbędą się okolicznościowe wystąpienia, a przy mogile pomordowanych mieszkańców złożone zostaną wieńce i zapalone znicze. Następnie możliwe będzie zwiedzanie Mauzoleum oraz czuwanie modlitewne przy kaplicy Św. Małgorzaty.
Ponadto w sobotę, 13 lipca, na ternie Mauzoleum w Michniowie o godzinie 15 odbędzie się Msza Święta.
– Drugi dzień upamiętniania pacyfikacji jest dniem pełnym skupienia. To dzień poświęcony rodzinom pomordowanych, mieszkańcom Michniowa – dodaje Magdalena Kopeć.
W wyniku pacyfikacji Michniowa 12 i 13 lipca 1943 roku Niemcy doszczętnie spalili miejscowość i zamordowali ponad 200 osób, w tym kobiety i dzieci, a najmłodsza ofiara miała zaledwie 9 dni.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej jest obchodzony 12 lipca od 2017 roku.