REGION
Poznaliśmy tegorocznych Aniołów Dobroci
Małgorzata Żugaj, skarbnik Połańca i współzałożyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Integracja” nagrodzona została statuetką Świętokrzyskiego Anioła Dobroci. Społeczniczka uhonorowana została w kategorii osób indywidualnej. W kategorii zespołowej przyznano wyróżnienie. Trafiło ono do Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka” w Końskich.
Plebiscyt Świętokrzyski Anioł Dobroci samorząd województwa zorganizował po raz trzynasty. Statuetką nagradzani są ci, którzy na rzecz ludzi potrzebujących robią więcej niż wymagają ustawy i regulaminy. Tytuł Anioła Dobroci stanowi drogowskaz dla wszystkich pracujących w obszarze integracji społecznej i zachętę do podejmowania ambitnych zadań. Nagrodą samorząd chce zwracać uwagę na istotne działania i ich organizatorów.
- Poszukiwania osób zasługujących na miano Anioła Dobroci nie są łatwe. Ludzie pracujący na rzecz innych niechętnie opowiadają o swoich sukcesach. A my byśmy chcieli w świetle fleszy pokazać tych, którzy zajmują się niesieniem pomocy na co dzień, podchodzą do tego w sposób profesjonalny i dodatkowo robią to poza godzinami swojej pracy jako wolontariusze – mówi Barbara Jakacka-Green, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim.
W tym roku statuetka Świętokrzyskiego Anioła Dobroci powędrowała do rąk Małgorzaty Żugaj, która na co dzień pracuje jako skarbnik miejski w Połańcu. Ponadto od 2000 roku pomaga niepełnosprawnym. Jako społecznik organizuje wiele przedsięwzięć na rzecz integracji i prowadzi działalność charytatywną. W 2004 roku założyła Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Integracja”. - Ta praca daje nam poczucie wartości życia i zdrowia. Udowadniamy, że możemy robić to na co mamy ochotę. Wśród niepełnosprawnych często widać, żę mimo wielu chorób i ograniczeń są oni bardzo otwarci, chętni do działania, mają w sobie wiele pasji i walczą ze swoimi problemami. Mnie osobiście praca na rzecz potrzebujących daje zadowolenie, ponieważ to co robię wywołuje na ich twarzach uśmiech – mówi Małgorzata Żugaj.
Wyróżnienie w tegorocznej edycji plebiscytu odebrała Barbara Zbylut w imieniu Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka” w Końskich. - Obejmujemy opieką 30 osób z różnymi schorzeniami i różnym stopniem niepełnosprawności. Praca zarówno moja jak i całej kadry nakierowana jest na integrację, przełamywanie stereotypów i kształtowanie właściwych postaw względem niepełnosprawnych. Te działania są po to, aby ci wyjątkowi ludzie żyli normalnie bez piętna inności. To wyróżnienie da nam więcej sił – mówi Barbara Zbylut.