REGION
Poznaliśmy plany Muzeum Wsi Kieleckiej na 2023 rok
Muzeum Wsi Kieleckiej zdradziło swoje plany na cały rok. W ofercie znajdują się wydarzenia skierowane zarówno do dzieci oraz dorosłych i seniorów. Będą również prace związane z konserwacją kolejnych zabytków. Dużą ekscytację wzbudza pewien film.
W 2023 roku Muzeum Wsi Kieleckiej planuje 22 wydarzenia.
– Nadchodzący rok będzie pracowity. Pierwszy okres sezonu musimy pogodzić z ekipą filmową. Jaka produkcja powstaje na naszym terenie? Na to pytanie odpowiedź dostaną państwo wkrótce – opowiada Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.
Jednak w najbliższych miesiącach kluczowe będzie należyte uczczenie 80. rocznicy pacyfikacji Michniowa. Uroczystości planowane są na 12 lipca.
– Nie może zabraknąć także wydarzenia, które przyciąga tłumy, czyli „Jawor - u źródeł kultury”. Zapraszamy już 18 czerwca. Zanim jednak ono, to 30 kwietnia i 1 maja proponujemy dwudniowy Świętokrzyski Festiwal Smaków. Od razu uspokajamy wszystkich. Starczy posiłków dla każdego. W ubiegłym roku zjawiło się osiem tysięcy osób i nie daliśmy rady tego fizycznie ogarnąć – uzupełnia dyrektor.
W Parku Etnograficznym nie zabraknie także imprez skierowanych do rodzin. Od 23 kwietnia do 1 października odbędzie się dziewięć Rodzinnych Niedziel w Skansenie. Kalendarz rozpocznie i zamknie kiermasz. Ten pierwszy, wielkanocny – 2 kwietnia, a z kolei ten bożonarodzeniowy – 17 grudnia. XXII Finał Regionalnego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" planowany jest na 14 maja. W tym miesiącu, ale 14 dni później, odbędzie się Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny. Na stałe wpisane do kalendarza są również Wytopki Ołowiu. XXXI edycja już 27 sierpnia. Z Muzeum Wsi Kieleckiej będzie można obchodzić również Święto Chleba (3 września) oraz Święto Gęsiny (15 października).
Jednak plany na ten rok to nie tylko wydarzenia i imprezy.
– Bardzo ważną częścią naszej działalności są prace zabytkowe i konserwatorskie – informuje Sikora. – Nasze projekty nie są ograniczone tylko do Tokarni, ponieważ dotyczą one także naszego Dworku Laszczyków, który chcemy poddać konserwacji. Tu liczymy na zakwalifikowanie się do naboru Polskiego Ładu – dodaje.
Planowana jest także przeniesienie zabytkowego kałamarzyka z Suchedniowa. Budynek ma już stanąć w wakacje, ale na jego zwiedzenie będzie trzeba poczekać jeszcze parę miesięcy.
– Niektóre elementy naszej działalności, są pewnym cyklem ciągłym. Takim przykładem jest stworzenie sieci energetycznej; to część większego projektu, którym jest budowa oczyszczalni ścieków – podsumowuje dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.
Nowa sieć powstaje dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego.
– Jest to jedno z ważniejszych przedsięwzięć. Cieszę się, że udało nam się na nie wygospodarować środki. Ta inwestycja była po prostu konieczna – mówi Małgorzata Rudnicka, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego.
Realizacja tego zadania pozwoli gospodarzom muzeum zwiększyć przestrzeń, którą do tej pory przeznaczali dla wystawców.