Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Poznaliśmy plany Muzeum Wsi Kieleckiej na 2023 rok

środa, 15 lutego 2023 19:17 / Autor: Łukasz Czerwiak
Poznaliśmy plany Muzeum Wsi Kieleckiej na 2023 rok
Fot. Muzeum Wsi Kieleckie
Poznaliśmy plany Muzeum Wsi Kieleckiej na 2023 rok
Fot. Muzeum Wsi Kieleckie
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Muzeum Wsi Kieleckiej zdradziło swoje plany na cały rok. W ofercie znajdują się wydarzenia skierowane zarówno do dzieci oraz dorosłych i seniorów. Będą również prace związane z konserwacją kolejnych zabytków. Dużą ekscytację wzbudza pewien film.

W 2023 roku Muzeum Wsi Kieleckiej planuje 22 wydarzenia.

– Nadchodzący rok będzie pracowity. Pierwszy okres sezonu musimy pogodzić z ekipą filmową. Jaka produkcja powstaje na naszym terenie? Na to pytanie odpowiedź dostaną państwo wkrótce – opowiada Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

Jednak w najbliższych miesiącach kluczowe będzie należyte uczczenie 80. rocznicy pacyfikacji Michniowa. Uroczystości planowane są na 12 lipca.

– Nie może zabraknąć także wydarzenia, które przyciąga tłumy, czyli „Jawor - u źródeł kultury”. Zapraszamy już 18 czerwca. Zanim jednak ono, to 30 kwietnia i 1 maja proponujemy dwudniowy Świętokrzyski Festiwal Smaków. Od razu uspokajamy wszystkich. Starczy posiłków dla każdego. W ubiegłym roku zjawiło się osiem tysięcy osób i nie daliśmy rady tego fizycznie ogarnąć – uzupełnia dyrektor.

W Parku Etnograficznym nie zabraknie także imprez skierowanych do rodzin. Od 23 kwietnia do 1 października odbędzie się dziewięć Rodzinnych Niedziel w Skansenie. Kalendarz rozpocznie i zamknie kiermasz. Ten pierwszy, wielkanocny – 2 kwietnia, a z kolei ten bożonarodzeniowy – 17 grudnia. XXII Finał Regionalnego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" planowany jest na 14 maja. W tym miesiącu, ale 14 dni później, odbędzie się Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny. Na stałe wpisane do kalendarza są również Wytopki Ołowiu. XXXI edycja już 27 sierpnia. Z Muzeum Wsi Kieleckiej będzie można obchodzić również Święto Chleba (3 września) oraz Święto Gęsiny (15 października).

Jednak plany na ten rok to nie tylko wydarzenia i imprezy.

– Bardzo ważną częścią naszej działalności są prace zabytkowe i konserwatorskie – informuje Sikora. – Nasze projekty nie są ograniczone tylko do Tokarni, ponieważ dotyczą one także naszego Dworku Laszczyków, który chcemy poddać konserwacji. Tu liczymy na zakwalifikowanie się do naboru Polskiego Ładu – dodaje.

Planowana jest także przeniesienie zabytkowego kałamarzyka z Suchedniowa. Budynek ma już stanąć w wakacje, ale na jego zwiedzenie będzie trzeba poczekać jeszcze parę miesięcy.   

– Niektóre elementy naszej działalności, są pewnym cyklem ciągłym. Takim przykładem jest stworzenie sieci energetycznej; to część większego projektu, którym jest budowa oczyszczalni ścieków – podsumowuje dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

Nowa sieć powstaje dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego.

– Jest to jedno z ważniejszych przedsięwzięć. Cieszę się, że udało nam się na nie wygospodarować środki. Ta inwestycja była po prostu konieczna – mówi Małgorzata Rudnicka, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego.

Realizacja tego zadania pozwoli gospodarzom muzeum zwiększyć przestrzeń, którą do tej pory przeznaczali dla wystawców.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO