Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Powstanie zakład za wielkie pieniądze

środa, 16 sierpnia 2017 12:16 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. wavebreakmedia
Dariusz Skrzyniarz

27 milionów złotych – tyle będzie kosztowała budowa zakładu w Połańcu, który wyprodukuje kondensatory pary nowej generacji. Inwestycję z dofinansowaniem unijnym sięgającym 10 milionów zrealizuje firma Retech z Mielca. Prace zakładają budowę całej fabryki od podstaw oraz wyposażenie jej w zrobotyzowane rozwiązania technologiczne.

- Na początek, razem z pomieszczeniami socjalnymi, zakład będzie miał powierzchnię około 3 tysięcy metrów kwadratowych. Tutaj nie jest najważniejszy metraż budynku. To będzie zakład nowoczesny, ponieważ w dużej części zostanie zautomatyzowany. W środku znajdzie się sporo dedykowanych robotów służących do cięcia, gięcia, spawania metalu. Możemy powiedzieć, że to technologie do obróbki i przetwarzania metali, które są teraz na topie w świecie - mówi Andrzej Ziarko, wiceprezes firmy Retech.

Urządzenia wytwarzające parę, które w Połańcu ma zamiar produkować firma Retech są wykorzystywane w piecach dedykowanych branży gastronomicznej. - W tym momencie wszystko idzie w stronę ekologii, naturalnego jedzenia. Dlatego restauracje też się zmieniają. Obecnie przygotowywanie potraw polega na gotowaniu w nowoczesnych piecach z użyciem pary o odpowiedniej temperaturze i pod odpowiednim ciśnieniem. To powoduje, że dosypujemy mniej dodatków wzbogacających smak, bo jesteśmy uwydatnić naturalne walory jedzenia - mówi szef spółki Krzysztof Ziarko.

Produkcja nowoczesnych urządzeń ma ruszyć w 2019 roku.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO