Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Polski Ład. Na co samorząd województwa chce przeznaczyć rządowe wsparcie?

środa, 21 lipca 2021 14:33 / Autor: Magdalena Nowak
Polski Ład. Na co samorząd województwa chce przeznaczyć rządowe wsparcie?
Polski Ład. Na co samorząd województwa chce przeznaczyć rządowe wsparcie?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Rozbudowa drogi wojewódzkiej 754 w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z budową mostu na rzece Kamiennej, rewitalizacja kolejki wąskotorowej Ponidzie, a także cyfryzacja urzędu marszałkowskiego – to projekty, które samorząd województwa zgłosił do  Rządowego Funduszu Polski Ład:  Programu Inwestycji Strategicznych. Łączna wartość projektów to ponad 126 milionów złotych.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

– Rozbudowa drogi wojewódzkiej 754 w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z budową mostu na rzece Kamiennej to projekt, który nie ma ograniczenia kwotowego, samorząd województwa musi wnieść pięć procent wkładu własnego. Ta inwestycja od wielu lat przez samorząd województwa była zapowiadana, jednak nie udało się jej sfinalizować. Szacunkowa wartość tego zadania będzie przekraczała 91 milionów złotych – powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

– Drugi nasz projekt, w progu do 30 milionów, to rewitalizacja kolejki wąskotorowej Ponidzie, położonej na terenie gmin: Imielno, Jędrzejów, Kije i Pińczów. Na Ponidziu dzieją się coraz ciekawsze rzeczy, realizujemy tam wiele pomysłów w ramach różnych projektów, budujemy tam też Centrum Edukacji Przyrodniczej. W tamtym roku zmieniliśmy formułę funkcjonowania kolejki wąskotorowej, samorząd województwa poprzez Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe jest organizatorem kolejki. Dlatego chcemy skorzystać ze środków, które w Polskim Ładzie się pojawiają. Możliwe, że wybór padnie na rewitalizację kolejki. Zakres tego zadania to 30 milionów  złotych – dodał marszałek Bętkowski.

Trzecie zadanie, w którym projekty nie mogą przekraczać pięciu milionów to cyfryzacja usług publicznych województwa świętokrzyskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO