Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

"Pocztówka do Niepodległości". Wystawa w Tokarni

poniedziałek, 19 października 2020 13:32 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Muzeum Wsi Kieleckiej
Beata Kwieczko

W Parku Etnograficznym w Tokarni można oglądać efekty projektu "Pocztówka do Nieodległości", realizowanego przez Muzeum Wsi Kieleckiej. Jego uczestnicy stworzyli ogromną kartę, na której pokazali, czym jest dla nich niepodległość.

Przedsięwzięcie jest okazją do świętowania niepodległości oraz przypadającej w tym roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Muzeum Wsi Kieleckiej wykorzystało do jego realizacji pięć pocztówek pochodzących ze zbiorów własnych, a także koalicjantów projektu, którymi są Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej, Stowarzyszenie Siła Woli z Nowin i Grupa Inicjatywna Pod Prąd z Suchedniowa. Zostały one powiększone do rozmiarów 2x1,3 metra. Każdą z nich podzielono na 20 części, co dało sto kart. Trafiły one do przedstawicieli pięciu kategorii wiekowych: 6-10 lat, 10-19 lat, 19-25 lat, powyżej 25 lat oraz powyżej 60 lat.

Efekty projektu zostały przedstawione zbiorczo, ponieważ karty są złożone w jedną całość, tworząc ogromną pocztówkę.

– Zastanawialiśmy się, czy w społeczeństwie nie ma pewnego rodzaju przesytu spowodowanego jubileuszem, który został rozłożony na kilka lat, ale okazało się, że nie. Uzyskaliśmy bardzo różnorodne odpowiedzi, z przewagą materiałów graficznych z motywem marszałka Józefa Piłsudskiego – mówi Krzysztof Karbownik, kierownik działu badań etnograficznych oraz koordynator i organizator projektu.

– To dla nas sygnał, że jest on nadal uznawany za ojca polskiej niepodległości. Trafiło nam się również bardzo dużo przepisanych relacji rodzinnych dotyczących osób, które brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej lub w innych działaniach mających na celu wzmacnianie polskiej niepodległości – dodaje.

Wystawę można oglądać do końca października w Parku Etnograficznym w Tokarni. Później efekty pracy uczestników zobaczą także mieszkańcy miejscowości, z których pochodzą koalicjanci projektu. Ekspozycja ma być zaprezentowana również w Dworku Laszczyków i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO