REGION
Pionierski zabieg urologów z ŚCO
Urolodzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii usunęli raka pęcherza przy pomocy robota da Vinci. Był to pierwszy tego typu zabieg w regionie. Tego rodzaju operacje wykonuje w Polsce jedynie kilka ośrodków.
Zabieg cystoprostatektomii polega na usunięciu pęcherza moczowego wraz z prostatą i pęcherzykami nasiennymi u pacjentów z zaawansowanym rakiem pęcherza.
– Staramy się wykorzystywać techniki małoinwazyjne, aby zminimalizować ryzyko powikłań u pacjenta, a tym samym zapewnić mu jak najlepszy komfort życia po leczeniu – powiedział doktor Jarosław Jaskulski, kierownik Kliniki Urologii ŚCO.
Operacja wykonana przez specjalistów z kieleckiej lecznicy była niezwykle skomplikowana i czasochłonna.
– Trwa zwykle od 4 do 6 godzin. Przebiegała dwuetapowo. W pierwszym etapie urolodzy usunęli chory narząd wraz z gruczołem krokowym, pęcherzykami nasiennymi i węzłami chłonnymi. W drugim etapie odtworzyli ciągłość dróg moczowych oraz funkcję odprowadzania moczu, wykorzystując fragment jelita cienkiego – tłumaczy dr Jaskulski.
Specjaliści podkreślają, że dzięki wykorzystaniu robota tego typu zabiegi są małoinwazyjne i bardziej komfortowe dla pacjentów, którzy szybciej mogą wrócić do pełnej sprawności.
Z kolei prof. Stanisław Gódź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, podkreśla, że robot da Vinci jest wykorzystywany w pięciu klinikach zabiegowych ŚCO i w ciągu roku wykonano przy jego użyciu 440 operacji.
– Rodzaj zabiegów poszerza się, a robot pracuje przez 14 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, na granicy swojej wydolności – dodaje. Dyrektor lecznicy apeluje do marszałek Renaty Janik i zarządu województwa o wsparcie lecznicy kolejnym robotem da Vinci.
Rocznie w Polsce notuje się około 7 tysięcy zachorowań na raka pęcherza, z czego ponad 280 przypada na województwo świętokrzyskie. Urolodzy w ŚCO wykonują około 60 operacji usunięcia pęcherza moczowego każdego roku.