Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Pijani kierowcy zmorą Świętokrzyskiego. Zatrważające statystyki policji

piątek, 07 sierpnia 2020 11:35 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Świętokrzyska policja dziennie zatrzymuje aż kilkunastu pijanych kierowców. Mimo nieustannych kampanii i apelów, wiele osób ciągle decyduje się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu, co niejednokrotnie kończy się tragicznie.

Tylko od stycznia funkcjonariusze w województwie świętokrzyskim zatrzymali 2108 kierowców, u których badanie alkomatem wykazało zawartość alkoholu we krwi. To co prawda nieznacznie mniej niż w ubiegłym roku, jednak ze względu na stan pandemii, statystyki nie są aż tak bardzo miarodajne.

– W 2019 od stycznia do końca lipca zatrzymaliśmy 2232 nietrzeźwych, co teoretycznie jest wyższym wynikiem w porównaniu z tym rokiem. Musimy mieć jednak na uwadze, że w 2020 roku przez blisko dwa miesiące ruch na ulicach był znikomy, więc nie można stwierdzić tutaj tendencji spadkowej – mówi Damian Janus, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Jak pokazują statystyki, okres wakacyjny sprzyja wzrostowi liczby osób prowadzących na podwójnym gazie. Od początku wakacji 2020 roku przeszło 600 nieodpowiedzialnych kierowców zdecydowało się na prowadzenie pojazdu. To prawie aż o stu więcej niż rok temu.

Policja apeluje o rozwagę przed podjęciem decyzji o prowadzeniu po spożyciu alkoholu. Pijany kierowca ryzykuje nie tylko utratę prawa jazdy, wysoką grzywnę i karę więzienia, ale może przyczynić się do spowodowania tragedii, z ciężarem której będzie musiał zmagać się do końca życia.

statystyki

Źródło swietokrzyska.policja.gov.pl/

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO