Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Pieniądze z WFOŚiGW w Kielcach

poniedziałek, 19 lutego 2018 14:07 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Pieniądze z WFOŚiGW w Kielcach
Pieniądze z WFOŚiGW w Kielcach
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Trwa nabór do programu  „ZORZA-Czyste powietrze nad świętokrzyskim". Zainteresowani mogą otrzymać nawet 5 tys. złotych dotacji.

 Przypomnijmy, że jest to program dedykowany do osób indywidualnych, które mieszkają w gospodarstwach jednorodzinnych i wymieniają źródło ciepła, czyli kocioł grzewczy. W założeniach tego programu jest przede wszystkim to, aby modernizować i wymieniać kotły opalane paliwem stałym. Można to zrobić poprzez włączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymianę na najnowszej generacji kotły albo kotły, które będą opierać się o paliwa takie jak gaz, prąd czy pelet - wyjaśnia Mariusz Goraj, wiceprezes WFOŚiGW w Kielcach.  Zainteresowani mogli uzyskać nawet 5 tys. zł dofinansowania w formie dotacji. - W tym roku zmieniliśmy kryteria i wysokość dofinansowania. Największe dofinansowanie, bo pięć tysięcy złotych  można uzyskać podłączając się do miejskiej sieci ciepłowniczej,  lub wymieniając piec na źródło zasilane energią elektryczną, czyli pompę ciepła.  Cztery tysiące złotych można uzyskać za wymianę kotłów na paliwo ciekłe lub gazowe, 3.5 tys.  w przypadku wymiany kotłów na paliwo stałe opalanych biomasą, na przykład pelletem i 3 tys. złotych  za wymianę na paliwo stałe opalane węglem na przykład ekogroszkiem - wymienia prezes Funduszu Ryszard Gliwiński.

Na realizację programu Fundusz planuje przeznaczyć 2.5 mln złotych.  Jeżeli zainteresowanie będzie na tyle duże alokacja  środków zostanie zwiększona.  Warto pamiętać, że w chwili składania wniosku inwestycja musi być zakończona. Dofinansowanie dotyczy wydatków poniesionych po 30.09.2017 roku.

WFOŚiGW zapowiada także kolejne projekty. Jednym z nich jest "AURA" - program pożyczkowy dla osób fizycznych. Zainteresowani będą mogli liczyć na dofinansowanie w formie pożyczki nawet do 100 procent kosztu kwalifikowanego. - Pożyczkę będzie można otrzymać między innymi na wymianę starych kotłów, termomodernizację budynku, zakup i montaż nowych instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych,  czy instalacji wykorzystującej energię wiatru - wymienia Ryszard Gliwiński.

Warto dodać, że oprocentowanie pożyczki wynosi 3,0 % w stosunku rocznym (umorzenie pożyczki 20 %). Pożyczka będzie mogła być udzielona na okres do 8 lat. Nabór ma ruszyć na początku marca.

W tym samym czasie Fundusz planuje rozpocząć nabór do programu pożyczkowego dla osób Prawnych "ŚWIT". W ramach tego programu osoby prawne będą mogły uzyskać pożyczkę między innymi  na"  wymianę kotłów, modernizację przyłączy lub sieci ciepłowniczych, węzłów cieplnych, kotłowni osiedlowych czy chociażby wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Minimalna kwota pożyczki to 50 000 zł (oprocentowanie wynosi 3,0 % w stosunku rocznym). Pożyczka może być udzielona na okres 15 lat.

Po raz drugi realizowany będzie także program "Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej - Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii". W programie może wziąć udział wyłącznie jedna placówka oświatowa z danej gminy.  -  Chcielibyśmy, żeby szkoły, które jeszcze z tego programu nie skorzystały zrobiły to w tym roku. Jest to bardzo ważne, bo dzięki nowoczesnej pracowni dzieci w praktyce mogą uczyć się dbać o środowisko - powiedział prezes.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO