Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Pieniądze na domy i kluby w programie Senior+

środa, 28 marca 2018 13:54 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. kielce.uw.gov.pl
Dariusz Skrzyniarz

Prawie 2 miliony złotych trafiło do województwa świętokrzyskiego w ramach rządowego programu Senior+. Z tej transzy funduszy gminy utworzą 11 nowych dziennych domów lub klubów dla seniorów. Dodatkowo 12 powstałych wcześniej ośrodków otrzymało fundusze na dalsze utrzymanie.

Kielce, Piekoszów, Mirzec – to niektóre gminy, gdzie pojawią się nowe domy lub kluby dla osób starszych. Na 11 placówek rząd przeznaczył nieco ponad milion 200 tysięcy złotych. Kolejne 700 tysięcy złotych 12 gmin przeznaczy na utrzymanie działających już domów czy klubów. Placówki będą mogły przyjąć 270 aktywnych seniorów. Jak poinformowała wojewoda Agata Wojtyszek, w tym roku samorządy mogą liczyć na dodatkowe fundusze. - Już jesteśmy po kolejnym naborze wniosków, bo w bieżącym roku są jeszcze środki. W tej chwili analizujemy dokumenty złożone przez gminy. Jeśli od strony formalnej będą prawidłowe postaramy się o finansowanie – mówi wojewoda.

W Kielcach klub dla seniora powstanie na Podkarczówce. - Takie było oczekiwanie mieszkańców tej dzielnicy i wspierających ich radnych. Cieszymy się, bo możemy takie miejsce zorganizować i pomaga nam w tym rząd, dając nam na to pieniądze - mówi wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut.

W Gorzkowie koło Kazimierzy Wielkiej, tamtejszy samorząd wraz z Caritas Diecezji Kieleckiej już prowadzi klub seniora. Dzięki tej transzy pieniędzy klub uzyskał środki na dalsze prowadzenie szerokiej działalności. - W tej chwili z klubu korzysta 20 osób. Myślę, że ta liczba wzrośnie do 30. Największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z zakresu rehabilitacji osób starszych, które potrzebują dodatkowego wsparcia w podtrzymaniu kondycji fizycznej. Popularna jest także wieloaspektowa terapia zajęciowa czy spotkania o charakterze towarzyskim - mówi ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas.

Do końca tego roku w województwie powinny działać już 24 kluby bądź dzienne domy dla seniorów.

Tag:
Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO