REGION
Ostatni weekend lutego będzie intensywny. Sprawdź, co nas czeka...
Wiele wydarzeń artystycznych, ciekawych prelekcji oraz innych atrakcji przyniesie nam nadchodzący, ostatni już weekend tego miesiąca. Z całą pewnością, nudno nie będzie!
W MIEŚCIE
Pocztówki z Galicji 1920-1939. Wystawa prac Władysława Bogackiego
Piątek, 25 lutego, godzina 18, "Galeria u Strasza", WDK. Ekspozycja składająca się z około trzydziestu zdjęć autorstwa profesora Władysława Bogackiego, wybitnego fotografa z okresu II Rzeczypospolitej, będzie dostępna w "Galerii u Strasza", w Wojewódzkim Domu Kultury. Na zaprasza Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Zaprezentowane fotografie pochodzą ze ZPAF Okręg Świętokrzyski.
https://emkielce.pl/kultura/pocztowki-z-galicji-1920-1939-wystawa-prac-wladyslawa-bogackiego
Tło do autroportretu
Piątek, 25 lutego, godzina 18, BWA Kielce. Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wernisaż wystawy Stanisławy Zacharko-Łagowskiej „Tło do autoportretu”. Jest to wystawa przygotowana przez dyrektor BWA, na której zaprezentowane zostaną m.in. fotografie, pastele i kolaże jej autorstwa oraz kolekcje: rzeźb i masek afrykańskich, malarstwa, rysunków, grafik, fotografii różnych artystów. Autorka tak napisała o „Tle do autoportretu”: „Tematem tej wystawy jest PRACA. Taka PRACA, która sama wybiera człowieka. Prowadzi go od dzieciństwa – od świadomości odpowiednich zdolności i predyspozycji, poprzez lata ich rozwijania stosownym wykształceniem, aż pod próg miejsca, w którym życzy sobie się spełniać. A potem po wyboistej, krętej – ale wznoszącej – ścieżce zawodowej kariery.
https://www.bwakielce.art.pl/event/tlo-do-autoportretu
Wystawa INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty
Piątek, 25 lutego, godzina 18:30, Instytut Dizajnu. Już po raz drugi będziemy gościć w Kielcach projekty Oskara Zięty. Tym razem w Instytucie Dizajnu zaprezentujemy ‘INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty”. Będzie to trzecia – po Krakowie i Łodzi – odsłona najnowszej wystawy projektanta. Po oficjalnym otwarciu ekspozycji zapraszamy na oprowadzanie po Galerii Głównej, które poprowadzi Oskar Zięta. Więcej szczegółów pod linkiem.
https://idkielce.pl/project/zieta/
„Jak zostałam wiedźmą” na scenie Teatru Lalki i Aktora "Kubuś"
Sobota, 26 lutego, godzina 17, TLiA Kubuś. Przedstawienie jest adaptacją powieści autorstwa Doroty Masłowskiej - jednej z topowych pisarek młodego pokolenia, w reżyserii Piotra Bogusława Jędrzejczaka. „Jak zostałam wiedźmą” to nowoczesna baśń dla dzieci i dorosłych, która, wbrew pozorom, z klasyczną ma wiele wspólnego. Choćby przez występujący w niej wątek odwiecznej walki dobra ze złem. "To jest przedstawienie o tym, że wszyscy w pewnym momencie zgłupieliśmy i zaczęliśmy wartościować siebie i ludzi na podstawie tego co mamy. Czyli żeby być kimś to trzeba „kupić”, kupić więcej, więcej i więcej po to żeby być", mówi Piotr Bogusław Jędrzejczak, reżyser spektaklu, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.
https://emkielce.pl/kultura/jak-zostalam-wiedzma-na-scenie-teatru-lalki-i-aktora-kubus
Podwieczorek z Gwiazdą – Katarzyna Żak
Niedziela, 27 lutego, godzina 17, Dom Środowisk Twórczych. Spotkanie z Katarzyną Żak, w ramach cyklu „Podwieczorek z Gwiazdą”, tradycyjnie poprowadzi red. Leszek Bonar. Katarzyna Żak to polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna oraz wokalistka. Popularność zyskała dzięki rolom w serialach Miodowe lata, Całkiem nowe lata miodowe i Ranczo. W 1986 ukończyła studia na Wydziale Lalkarskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W latach 1986–1995 występowała w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu. W latach 1995-2011 była aktorką warszawskiego Teatru Rampa w Warszawie. Występuje w warszawskich teatrach: Och-Teatr, Roma, Capitol, Syrena i Komedia.
https://www.palacykzielinskiego.pl/235-podwieczorek-z-gwiazda-katarzyna-zak
Niedziela w Muzeum Narodowym
Niedziela, 27 lutego, godzina 12, MZ. Muzeum to nie tylko miejsce gromadzenia zabytków, ale także miejsce spotkań, w trakcie których realizowany jest bezpłatny program edukacyjny dla dorosłych.Cykl wykładów Niedziela w Muzeum to propozycja dla wszystkich, którzy chcą ciekawie spędzić niedzielne popołudnie. Wykłady prowadzone są przez pracowników Muzeum, którzy nawiązują w nich do swoich prac naukowych i działalności badawczej. Spotkania odbywają się w każdą niedzielę w jednym z oddziałów Muzeum: Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur, Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Tematem spotkania jest Grafika artystyczna - główne ośrodki szkolnictwa po 1945.
https://mnki.pl/pl/edukacja/projekty/niedziela_w_muzeum
W REGIONIE
Spotkanie z przewodnikiem-podróżnikiem w Krzemionkach
Sobota, 26 lutego, godzina 11, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę – ale nie tylko. Co należy zabrać ze sobą, kiedy wybieramy się na wycieczkę? Jak powinniśmy się ubrać? Jaki sprzęt poprawi komfort wędrówki? O czym bezwzględnie nie możemy zapomnieć wybierając się w góry? Swoimi doświadczeniami podzieli się w sobotę 26 lutego Artur Głowacz – przewodnik z Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. To podróżnik, który najlepiej wie jak przygotować się w teorii i praktyce na krótszą lub ciut dłuższą wyprawę. Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą plecaków i termosów, bowiem elementem zajęć będzie piesza wędrówka. Artur oprócz bogatego bagażu doświadczeń, posiada również ogromną wiedzę na temat przydatnych gadżetów (pomocnych zwłaszcza podczas trudniejszych, górskich wypraw) oraz wszelkich „nowinek” sprzętowych.
http://krzemionki.pl/aktualnosci/spotkanie-z-przewodnikiem-podroznikiem/
Góry Świętokrzyskie - Łysica do KGP, Trekking 17 km
Sobota, 26 lutego, godzina 7, Łysica. Nasz cykl rozpoczniemy od najniższej góry z Korony - Łysicy, wznoszącej się na 614 metry ponad poziom morza. Wspólnie przespacerujemy się szlakami Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Plan: Z uczestnikami wyjazdu spotykamy się o 7 rano w wyznaczonym miejscu. Wspólnie przejeżdżamy do Świętej Katarzyny skąd rozpoczniemy wędrówkę ku Łysicy. Wejdziemy na szczyt i przejdziemy przez Górę Agaty, a dalej czerwonym szlakiem udamy się w wędrówkę ku Łysej Górze oraz Klasztorowi na Świętym Krzyżu. Po drodze będzie można zobaczyć największe gołoborze w Górach Świętokrzyskich i jednocześnie jedno z największych w średniogórzu Środkowej Europy pole nagiej pokrywy blokowej. W Klasztorze na Świętym Krzyżu będzie możliwość zjedzenia ciepłego posiłku. Po przerwie obiadowej zejdziemy w kierunku Nowej Słupi skąd odbierze nas bus. Więcej szczegółów pod linkiem.
https://fb.me/e/5efoTI8pz