REGION
Opieka na telefon
Teleopiekę dla osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych chce rozwijać samorząd województwa świętokrzyskiego. Chodzi o stworzenie sieci komunikacyjnej za pośrednictwem której osoba niesamodzielna będzie mogła wezwać pomoc w nagłych przypadkach. Jak mówi Jerzy Pyrek, doradca marszałka do spraw seniorów, do 70 procent upadków osób starszych dochodzi w łazience. 40 procent poszkodowanych po takich wypadkach nie jest w stanie podnieść się o własnych siłach. - To dowodzi, że jest potrzeba wykorzystania nowych technologii – mówi Jerzy Pyrek.
- Teleopieka jest systemem, który ma w swojej bazie informacje dotyczące danej osoby, jej chorób, najbliższych osób. Jeśli okazuje się, że dana osoba nie ma rodziny, w nagłych sytuacjach wzywana jest na przykład straż, która umożliwia służbom ratowniczym wejście do mieszkania osoby wymagającej pomocy – objaśnia Jerzy Pyrek z urzędu marszałkowskiego.
Rozwiązanie ma wykorzystywać specjalny pilot połączony ze smartfonem. Teleopieka będzie wprowadzana w ramach rozbudowanego unijnego projektu rozwoju wysokiej jakości usług społecznych, na który wydanych zostanie prawie 28 milionów złotych.