Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Operacje raka prostaty przy użyciu nowoczesnego robota w Czerwonej Górze

wtorek, 28 marca 2023 09:33 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Operacje raka prostaty przy użyciu nowoczesnego robota w Czerwonej Górze
Fot. Szpital w Czerwonej Górze
Operacje raka prostaty przy użyciu nowoczesnego robota w Czerwonej Górze
Fot. Szpital w Czerwonej Górze
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania (po raku płuca) nowotworem u mężczyzn. Zabiegi usunięcia guza prostaty przeprowadzane są między innymi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze. Od lipca 2022 roku, do takich operacji lecznica wykorzystuje nowoczesnego robota chirurgicznego.

Do niedawna zabiegi radykalnej prostatektomii z użyciem robota chirurgicznego były wykonywane jedynie komercyjnie. Koszt jednego zabiegu oscylował wokół kilkudziesięciu tysięcy złotych. Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował jednak o zakontraktowaniu tego typu zabiegów, dzięki czemu stały się one bezpłatne dla pacjentów.

Dlatego też na zakup takiego sprzętu zdecydowała się lecznica, stając się tym samym jedyną w województwie świętokrzyskim placówką, która wykonuje tego typu zabiegi z użyciem robota.

Jak zapewniają specjaliści, robot CMR Versius umożliwia znakomity wgląd w pole operacyjne i zapewnia precyzję ruchów nieosiągalną dla człowieka. Dzięki temu, lekarze mogłą sprawnie wydobyć obszar objęty zmianami nowotworowymi z tkanek i narządów wewnętrznych z minimalnym ryzykiem uszkodzenia sąsiadujących tkanek i narządów. Hospitalizacja po takim zabiegu trwa do trzech dni.

- Zależy nam na tym, żeby jakość usług świadczonych w naszym szpitalu stale rosła. Możemy to osiągnąć jedynie poprzez zwiększanie kwalifikacji personelu oraz inwestowanie w najnowocześniejsze metody leczenia i diagnostyki. Zadowolenie pacjentów, których operowaliśmy z pomocą robota CMR Versius oraz ogromne zainteresowanie tymi zabiegami, świadczy o tym, że była to bardzo dobra decyzja. Zachęcamy pacjentów do kontaktu, gdyż jesteśmy jedynym szpitalem w regionie, który przeprowadza tego typu zabiegi – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała Youssef Sleiman.

 Każdego miesiąca, w szpitalu w Czerwonej Górze odbywa się co najmniej 10 tego typu zabiegów. Od lipca 2022 roku,  urolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze, wykonali już 80 takich zabiegów.

- Aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu, pacjent powinien zgłosić się do przyszpitalnej poradni urologicznej z kompletną dokumentacją. Zostanie przyjęty i zbadany przez lekarza z oddziału, który podejmie najwłaściwszą dla danej osoby decyzję terapeutyczną – informuje Tomasz Suchojad, kierownik Oddziału VII Urologicznego w szpitalu w Czerwonej Górze.

Oddział VII Urologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów endoskopowych pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, cewki moczowej, moczowodów i nerek. Lekarze skupiają się również na małoinwazyjnych metodach leczenia kamicy nerkowej. Rutynowo wykonuje się tu także giętką ureterorenoskopię, tzw. RIRS, która jest najnowocześniejszą małoinwazyjną metodą leczenia kamicy nerek, kamicy moczowodowej oraz nowotworów.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO