Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Ogromne pieniądze na modernizacje zabytków w regionie

środa, 30 listopada 2022 14:40 / Autor: Radio eM
Ogromne pieniądze na modernizacje zabytków w regionie
Ogromne pieniądze na modernizacje zabytków w regionie
Radio eM
Radio eM

Prawie dwa miliony złotych wojewoda świętokrzyski przekazał na odnowienie oraz naprawę obiektów sakralnych i cywilnych.

W środę (30 listopada) w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się specjalna konferencja prasowa Zbigniewa Koniusza, wojewody świętokrzyskiego oraz Joanny Modras, wojewódzkiego konserwatora zabytków.

20221130 100359

W 2022 roku przekazano już 57 dotacji na renowację zabytkowych obiektów.  Dotychczas przeprowadzono, między innymi odnowienie XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Henryka Sienkiewicza 11. Dotacje pozwoliły także na naprawę części dachu kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zrealizowano również pierwszą z kilkuetapowych prac naprawczych w Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach. Dotychczas naprawiono tam baseny odstojnikowe, a w planach jest jeszcze ochrona budynku wieży ciśnień oraz maszyny parowej, która jest największym tego typu urządzeniem z końca XIX wieku w Europie.

– Trzeba patrzeć w przeszłość, by zobaczyć wytyczone drogi na przyszłość. – powiedział Paweł Kołodziejczyk, dyrektor muzeum i dodał, że w tym roku w Łodzi odbędzie się sympozjum Rady Europy związane ze szlakami dziedzictwa postindustrialnego.

Jeden z beneficjentów – ks. Adam Gucwa, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowcu Świętokrzyskim opowiedział o historii zabytku. Początkowo, kościół był z drewna modrzewiowego i służył wiernym 114 lat. Na jego miejscu w 1700 roku zbudowano kościół z piaskowca. Wstępnie był małym kościołem, który w 1906 roku rozbudowano. Co ciekawe, pięć lat temu podczas prac konserwatorskich odnaleziono kapsułę czasu z ubiegłych lat, w której były dwa dokumenty – jeden z nich z XIX wieku.

– Zabytki są częścią nas, jako społeczeństwa i narodu. To jest nasza historia, opowieść o nas samych, zabieg chronienia pamięci i naszej tożsamości. – powiedziała Joanna Mondras.

                            

Autorzy: Karolina Posłowska i Weronika Stemplewska

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO