REGION
Ogólnopolski Festiwal literacki w Kielcach. Patronem Gustaw Herling-Grudziński
Spotkania autorskie, warsztaty, wykłady, panele dyskusyjne, wystawy oraz kiermasz książki – tak będzie wyglądał Ogólnopolski Festiwal „Pociąg do Literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”, który odbędzie się w Kielcach. Datę wydarzenia zaplanowano na 2-5 września.
Założenia festiwalu to m.in. promowanie czytelnictwa, okazja do spotkania z bogactwem kultury regionalnej oraz upamiętnienie pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. – To bardzo ważne wydarzenie, nie tylko na mapie Kielce ale również całego kraju. Mam nadzieję, że ten festiwal będzie pierwszym z cyklu, który wpisze się na stałe w życie kulturalne miasta – mówił Marcin Chłodnicki, wiceprezydent miasta Kielce.
Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, podkreśla, że wydarzenie jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie czytelnictwem w naszym mieście. – Według ostatnich statystyk odnotowano jego wzrost o 20 procent. To ogromny sukces, pomimo, że pandemia spowodowała różne obostrzenia i dostęp do bibliotek był utrudniony. Najważniejsze wydarzenia podczas festiwalu to spotkanie z pisarzami, m.in. Maxem Czornyjem, Karoliną Wilczyńską, Marcinem Mellerem i Magdaleną Grzebałkowską – dodaje Anna Żmudzińska.
– Gros działań będzie odbywało się na Wzgórzu Zamkowym i w okolicy. Oprócz spotkań z autorami, warsztatów, prelekcji i wystaw, zorganizowaliśmy również konkurs literacki na opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Dużo przedsięwzięć będzie dedykowanym dzieciom, m.in. spotkania z autorkami specjalnych metod nauki czytania czy bajokoterapii – mówi Ewa Chabielska, dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach.
Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, podkreśla, że wiele wydarzeń festiwalu będzie poświęconych patronowi - Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu. – Jest to pisarz odkrywany dziś na nowo. Autor bardzo trudnych opowiadań i jednocześnie refleksyjnych, dotyczących podstawowych pytań o życie każdego człowieka. Chcemy na jednej z debat opowiedzieć, jak rozumiemy dzisiaj tego autora. Pokażemy też jego związki z kielecczyzną – dodał Marek Maciągowski.
W organizację wydarzenia oprócz Biblioteki Miejskiej i OMPiO włączają się inne instytucje kultury oraz urzędy wojewódzki i marszałkowski. Szczegółowy plan festiwalu poznamy w sierpniu.