Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Odnowiony budynek dawnej synagogi w Chęcinach został otwarty

czwartek, 29 lutego 2024 12:45 / Autor: Michał Łosiak
Odnowiony budynek dawnej synagogi w Chęcinach został otwarty
Odnowiony budynek dawnej synagogi w Chęcinach został otwarty
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś (29 lutego) odbyło się uroczyste otwarcie odrestaurowanego budynku dawnej synagogi w Chęcinach. Powstało w nim Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej. Na ten cel przeznaczono ponad dziewięć milionów trzysta tysięcy złotych.

Starania o uregulowanie stanu prawnego synagogi trwały blisko dziesięć lat. Prowadzono m.in. rozmowy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Katowicach. Sam remont rozpoczął się na początku 2023 roku.

– Cel jaki nam przyświecał to odrestaurowanie tego obiektu, ale również spowodowania, by był miejscem wystawienniczym i edukacyjnym. Chcemy, by pokazywał on historię naszego miasta, związaną z kulturą żydowską – mówił Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.

Obiekt zyskał nowy dach, elewację, schody i podłogi. Odnowiono pomieszczenia historyczne – miejsce modlitwy i babiniec,  powstała nowoczesna sala edukacyjna.

– To bardzo emocjonalny dzień dla mnie. Przyjeżdżam do Chęcin od szesnastu lat, bo stąd pochodzi moja rodzina. Kiedy byłem tu pierwszy raz, budynek synagogi był otwarty, ale niezbyt zachwycający. Ucieszyłem się, że burmistrz zainteresował się tym miejscem. Bo to obiekt o bogatej historii i tradycji – podkreślał rabin Yossel Goldstein z Londynu.

Synagoga w Chęcinach została zbudowana w 1638 roku, dzięki przywilejowi króla Władysława IV Wazy. Przez lata pełniła rolę domu modlitwy. W 1942 roku Niemcy zgromadzili wokół niej cztery tysiące osób, które wywieziono do obozu zagłady w Treblince. Po wojnie, w budynku mieściło się m.in. kino miejskie „Marmury”, biblioteka miejska, czy Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO