Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Odnowią dawną synagogę w Chęcinach

piątek, 14 stycznia 2022 14:58 / Autor: Michał Łosiak
Odnowią dawną synagogę w Chęcinach
Odnowią dawną synagogę w Chęcinach
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej powstanie w budynku dawnej synagogi w Chęcinach. Pierwsi zwiedzający wejdą do ośrodka już jesienią przyszłego roku.

– Zdecydowaliśmy się na uratowanie od zapomnienia budynku synagogi. Chcemy tam utworzyć Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej. Jest to obiekt będący dowodem istnienia czterowiekowej historii Żydów w Chęcinach. To tutaj żyli, mieszkali i pracowali. Oprócz dobrze zachowanego cmentarza, mamy trwały ślad, jakim jest wspomniany budynek. Dawniej służył jako dom modlitwy. Po wojnie mieliśmy tutaj kino, bibliotekę, miejsce spotkań. Niszczycielski czas sprawił, że jest w fatalnej kondycji technicznej. Odpada tynk, zniszczeniu uległ dach, a do środka dostała się wilgoć – tłumaczy Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.

Dzięki zewnętrznemu wsparciu gmina nie poniesie dużych kosztów.

– Zdobyliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 95 procent. Cztery procent kosztów pokryło Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończyliśmy etap opracowania dokumentacji technicznej i złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli je otrzymamy, wówczas ogłosimy przetarg i przystąpimy do prac mających na celu odrestaurowanie budynku i utworzenie ośrodka – dodaje burmistrz Jaworski.

Jesienią przyszłego roku gmach ma być udostępniony mieszkańcom i zwiedzającym. Całkowity koszt renowacji obiektu to prawie 5,5 miliona złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO