Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Od jutra szpital w Starachowicach przestaje być jednoimienny

poniedziałek, 14 września 2020 12:26 / Autor: Magdalena Nowak
Od jutra szpital w Starachowicach przestaje być jednoimienny
Od jutra szpital w Starachowicach przestaje być jednoimienny
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Od wtorku, 15 września, przestaną istnieć szpitale jednoimienne zakaźne. W naszym województwie lecznica w Starachowicach przejdzie w normalny tryb pracy, jednak nadal będzie przyjmować pacjentów z koronawirusem.

Zamiast szpitali jednoimiennych powstaną trzy poziomy szpitalnictwa - tak wynika z ogłoszonej przez ministerstwo zdrowia nowej strategii walki z koronawirusem. W całej Polsce powstanie dziewięć szpitali wielospecjalistycznych, gdzie trafiać mają zakażeni pacjenci wymagający specjalistycznego leczenia. Pozostałe placówki jednoimienne zostaną najpierw zakwalifikowane do drugiego poziomu, czyli szpitali z oddziałami obserwacyjno-zakaźnymi i zakaźnymi. Pacjenci z naszego regionu z ciężkim przebiegiem choroby trafią do szpitala w Krakowie.

Nowa formuła wymagać będzie wytyczenia osobnych dróg przemieszczania się dla pacjentów zakażonych i niezakażonych oraz opracowania procedur, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia się pomiędzy hospitalizowanymi.  W naszym województwie szpitalem jednoimiennym przestaje być lecznica w Starachowicach.

– Od 1 sierpnia jednoimienność w naszym szpitalu została ograniczona w znacznym stopniu. Z 356 łóżek, które mieliśmy przeznaczone dla pacjentów z podejrzeniem, bądź zakażonych wirusem, decyzją wojewody ograniczono liczbę łóżek do 91. Kolejna zmiany, które wchodzą w życie już jutro, zakładają całkowite zniesienie jednoimienności i wygospodarowanie 10 łóżek dla pacjentów z zakażeniem bądź podejrzeniem zakażenia wirusem sars-cov2, w tym jednego stanowiska intensywnej terapii z dostępem do kardiomonitora i możliwością prowadzenia wentylacji – mówi Małgorzata Kałuża, rzecznik starachowickiego szpitala.

– Należy pamiętać o tym, że kiedy szpital zaczął się przekształcać, musiał być przebudowany, wykonano szereg prac techniczno-gospodarczych, budowlanych, wydzielono strefy czyste i brudne oraz śluzy. Były to procedury kosztowne i w stu procentach finansowane przez starachowicki szpital. W tym momencie musimy się dobrze zastanowić, jakie przyjąć rozwiązania techniczne, m.in. gdzie pozostawić łóżka dla pacjentów zakażonych – dodaje rzecznik.

W związku z epidemią COVID-19 szpital w Starachowicach od marca funkcjonował jako placówka jednoimienna, przyjmująca osoby z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem. Obecnie w lecznicy przebywa średnio 20 osób zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO