REGION
Od jutra e-skierowania. Jakie korzyści przyniosą?
Od jutra, 8 stycznia, wejdzie w życie ustawowy obowiązek wystawiania wyłącznie elektronicznych skierowań. To kolejne po e-zwolnieniu i e-recepcie rozwiązanie pozwalające na otrzymanie niezbędnego dokumentu bez wychodzenia z domu.
Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, skierowania w postaci elektronicznej będą obowiązkowo wystawiane na takie świadczenia medyczne, jak: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych, leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, badania medycyny nuklearnej oraz tomografii, a także badania rezonansu magnetycznego, endoskopowe przewodu pokarmowego oraz echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.
Na pozostałe świadczenia medyczne skierowania będą wystawiane na dotychczasowych zasadach, tj. w postaci papierowej.
Jak dodaje rzecznik, e-skierowanie niesie za sobą mnóstwo korzyści. – Pacjenci nie będą musieli dostarczać go do placówki medycznej w wersji papierowej osobiście – wystarczy telefon i zdalna rejestracja. Zostanie rozwiązany problem nieczytelności skierowań, który w chwili obecnej często oznacza ponowny kontakt pacjenta z lekarzem. Na pewno nie zgubimy takiego dokumentu, ponieważ będzie on zawsze w systemie. Dodatkowa zaleta jest taka, że pacjent będzie miał wgląd do wystawionych e-skierowań poprzez Internetowe Konto Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl – wymienia Beata Szczepanek.
– Realizacja e-skierowania jest bardzo prosta, nie będą z nią mieli problemu seniorzy czy osoby, które nie posiadają internetu. Pacjent otrzymuje kod i klucz, które należy podać kontaktując się z wybraną placówką medyczną. Jeżeli korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, to dane dostępowe dostanie SMS-em lub na pocztę elektroniczną – dodaje rzecznik.
Do końca października 2020 r. w całej Polsce 33 tysiące lekarzy wystawiło ponad trzy miliony e-skierowań.