Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Od bezpieczeństwa nie ma wakacji. PKP PLK startuje z akcją „Bezpieczne piątki”

piątek, 25 czerwca 2021 15:16 / Autor: Weronika Karyś
Od bezpieczeństwa nie ma wakacji. PKP PLK startuje z akcją „Bezpieczne piątki”
Od bezpieczeństwa nie ma wakacji. PKP PLK startuje z akcją „Bezpieczne piątki”
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Dodatkowe kontrole na przejazdach kolejowych, a także edukacja kierowców i rowerzystów w zakresie bezpieczeństwa – to był naprawdę intensywny piątek. Kolejarzy można było spotkać m.in. na stacji w Skarżysku-Kamiennej, gdzie przypominali, że ignorowanie znaku stop, czerwonego światła czy omijanie rogatek, to prowokowanie tragedii.

Jak wynika z danych udostępnionych przez PKP PLK, nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu to najczęstsze przyczyny tragedii.

Kolejarze apelują o rozsądek również do rolników. Ze statystyk wynika bowiem, że około 10 proc. zdarzeń w okresie letnim to wypadki z udziałem ciągników i maszyn rolniczych.

– W ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” apelujemy do kierowców, aby jeździli zgodnie z przepisami, zachowali rozsądek i byli Ambasadorami Bezpieczeństwa – informuje Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Od trzech lat służą kierowcom umieszczone na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych żółte naklejki z dodatkowymi informacjami , które mogą uratować życie. Każdy  powinien je znać. Rozwiązanie już wielokrotnie zapobiegło tragedii na torach – dodaje.

Naklejki umieszczone na przejazdach kolejowo-drogowych mają trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO