REGION
Od bezpieczeństwa nie ma wakacji. PKP PLK startuje z akcją „Bezpieczne piątki”
Dodatkowe kontrole na przejazdach kolejowych, a także edukacja kierowców i rowerzystów w zakresie bezpieczeństwa – to był naprawdę intensywny piątek. Kolejarzy można było spotkać m.in. na stacji w Skarżysku-Kamiennej, gdzie przypominali, że ignorowanie znaku stop, czerwonego światła czy omijanie rogatek, to prowokowanie tragedii.
Jak wynika z danych udostępnionych przez PKP PLK, nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu to najczęstsze przyczyny tragedii.
Kolejarze apelują o rozsądek również do rolników. Ze statystyk wynika bowiem, że około 10 proc. zdarzeń w okresie letnim to wypadki z udziałem ciągników i maszyn rolniczych.
– W ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” apelujemy do kierowców, aby jeździli zgodnie z przepisami, zachowali rozsądek i byli Ambasadorami Bezpieczeństwa – informuje Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Od trzech lat służą kierowcom umieszczone na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych żółte naklejki z dodatkowymi informacjami , które mogą uratować życie. Każdy powinien je znać. Rozwiązanie już wielokrotnie zapobiegło tragedii na torach – dodaje.
Naklejki umieszczone na przejazdach kolejowo-drogowych mają trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.