REGION
Nowy typ endoprotezy, nowe możliwości dla pacjentów. Wirtualne szkolenie w Czerwonej Górze
Lekarze z całego województwa wzięli udział w warsztatach dotyczących wszczepiania nowego typu endoprotezy stawu kolanowego. Szkolenie odbyło się w Szpitalu w Czerwonej Górze, który jest wiodącym ośrodkiem w regionie przeprowadzającym takie zabiegi.
– Jest to kolejna endoproteza, którą wprowadzamy w naszym ośrodku – inny typ, dedykowany dla pacjentów młodszych ortopedycznie, tzn. poniżej 65. roku życia. Oczekiwania młodszych pacjentów są znacznie większe niż starszych. Przy tej endoprotezie zakres ruchomości i stabilności jest dużo większy. Pacjent po zabiegu szybciej dochodzi do siebie i ma większy komfort. My nie uczymy się zakładać endoprotezy, bo technika operacyjna jest bardzo podobna do poprzednich, które stosowaliśmy. Chodzi natomiast o to, że w naszym portfolio pojawia się kolejny implant, kolejna możliwość wyboru i jeszcze lepszego dopasowania endoprotezy do konkretnego pacjenta – tłumaczy dr n.med. Rafał Cyranowski, ortopeda w szpitalu w Czerwonej Górze.
– Przyjechało do nas wielkie laboratorium, które w sposób wirtualny daje nam możliwość treningu tego, jak operować nowy typ endoprotezy. Każdy pacjent i każde kolano jest inne, inaczej się również zużywa. Dlatego też wszystkie zabiegi poprzedza tzw. planowanie przedoperacyjne. Patrzymy wtedy na pacjenta, jego kolano i dobieramy odpowiednią endoprotezę. W niektórych przypadkach było tak, że brakowało nam konkretnego typu implantu. W tym momencie pojawia się kolejna możliwość wyboru i jeszcze lepszego dopasowania do danego pacjenta – dodaje specjalista.
Lekarze mogli ćwiczyć zarówno w formie wirtualnej, zakładając gogle, oraz realnie, przy użyciu sztucznych kości i przyrządów, które zapewniła firma Johnson&Johnson – organizator szkolenia.
– Doświadczenie zdobywa się całe życie, a każda okazja, żeby poszerzać swoją wiedzę jest bardzo cenna. Rozwój w medycynie jest stały od stuleci, to widać m.in. na podstawie zabiegów ortopedycznych. Niezwykle cenne jest to, że możemy zdobywać doświadczenie w warunkach wirtualnych, a nie jak to kiedyś się odbywało na polu walki – podkreślił Tomasz Sikora, ze Szpitala Powiatowego w Staszowie.
W szpitalu w Czerwonej Górze wykonywanych jest około 300 endoprotezoplastyk kolana oraz biodra. Kilkanaście procent pacjentów to osoby spoza naszego województwa.