Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nowoczesny aparat USG w Szpitalu na Czarnowie. Wykrywa wady płodu na wczesnym etapie

środa, 06 października 2021 14:01 / Autor: Magdalena Nowak
Nowoczesny aparat USG w Szpitalu na Czarnowie. Wykrywa wady płodu na wczesnym etapie
Nowoczesny aparat USG w Szpitalu na Czarnowie. Wykrywa wady płodu na wczesnym etapie
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wysokiej klasy aparat USG, wyposażony w unikatowy w skali Polski program, który ocenia funkcję serca u płodu otrzymała Klinika Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Urządzenie znalazło się na wyposażeniu Pracowni Diagnostyki Perinatalnej, dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego.

 Dr n. med. Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala na Czarnowie informuje, że oprogramowanie, w jakie wyposażone zostało nowe USG jest najnowocześniejsze w Polsce. Aparat umożliwia wykrywanie wad serca płodu na bardzo wczesnym etapie ciąży.

Jak wyjaśnia lek. Daniel Wolder, spec. ginekologii i położnictwa z WSzZ, za pomocą nowego urządzenia diagnostyka jest możliwa już od 12. tygodnia ciąży, a program, w który wyposażone jest USG, pozwala na zbadanie kurczliwości mięśnia sercowego, czyli oceny funkcji skurczowej, która jest bardzo ważna przy wadach serca i ocenie krążenia u płodu.

Dzięki tak wczesnemu wykryciu wady, ciężarne mogą być kierowane do odpowiednich ośrodków, gdzie opieka nad dzieckiem możliwa jest już nawet wewnątrzmacicznie, a jeżeli nie, to poród odbywa się w szpitalu, gdzie operowane są noworodki i wtedy dziecko zaraz po urodzeniu może natychmiast trafić na salę operacyjną. W takich przypadkach są większe szanse, że przeżyje, albo że dzięki szybkiej interwencji będzie miało możliwość normalnego rozwoju i  funkcjonowania.

Grzegorz Świercz wylicza, że badanie ultrasonograficzne na nowej aparaturze powinny przejść ciężarne po 35. roku życia, kobiety u których w poprzednich ciążach stwierdzono patologię noworodka, pacjentki które zaszły w ciążę dzięki metodom leczniczym, w przypadku których jest wyższy odsetek wad wrodzonych czy takie, u których w okresie ciąży wystąpiły odchylenia od normy, np. cukrzyca.

Liczba porodów w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym wzrasta. W pierwszym kwartale bieżącego roku było ich o 140 więcej, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Nowe USG kosztowało około 600 tysięcy złotych. Zakup w większości sfinansował UMWŚ.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO