Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nowe linie autobusowe w 18 gminach

czwartek, 13 lipca 2023 12:10 / Autor: Weronika Karyś
Nowe linie autobusowe w 18 gminach
ŚUW
Nowe linie autobusowe w 18 gminach
ŚUW
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o Charakterze Użyteczności Publicznej osiemnaście samorządów z regionu świętokrzyskiego otrzymało pieniądze na uruchomienie nowych linii autobusowych. Wśród nich m.in. gmina Busko-Zdrój, Nowiny, Sobków, Kije i Pińczów.

Celem programu jest m.in. przywracanie połączeń autobusowych do rejonów, w których komunikacja zbiorowa nie funkcjonuje lub jest niewystarczająca.

– Domknęliśmy nabór uzupełniający na sumę ponad 1,5 miliona złotych, a łączna kwota wynosi ponad 40 milionów. To jest naprawdę dużo, to niemal lata świetlne od startu tego programu, kiedy na początku było to zaledwie 200 tysięcy złotych, a zeszły rok to już 22 miliony. Jeśli przeliczymy to na odległości, to mamy w tym roku ponad 12 tysięcy kilometrów uruchomionych linii. Dzisiejsze umowy domykają tegoroczną pulę, mamy program praktycznie wyczerpany, więc zachęcam do składania wniosków w jego kolejnej edycji – mówił wojewoda Zbigniew Koniusz. – Tak zwane białe plamy w naszym województwie praktycznie przestały istnieć, więc wykluczenie komunikacyjne staje się bardziej terminem encyklopedycznym niż rzeczywistym – podkreślił wojewoda.

Od 2019 roku, czyli od początku funkcjonowania tego rządowego programu, do regionu świętokrzyskiego trafiło ponad 86 mln zł rządowego wsparcia na utworzenie linii autobusowych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO