Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Niebezpieczeństwa w internecie. Młodzież dowiedziała się na co uważać w cyberprzestrzeni

piątek, 15 grudnia 2017 16:27 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Niebezpieczeństwa w internecie. Młodzież dowiedziała się na co uważać w cyberprzestrzeni
Niebezpieczeństwa w internecie. Młodzież dowiedziała się na co uważać w cyberprzestrzeni
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Świętokrzyska młodzież już wie jakie niebezpieczeństwa czają się w sieci. Zakończyła się siódma edycja projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”. W jego ramach uczniowie spotkali z policjantami, którzy przestrzegali przez cyberprzemocą, cyberprzestępstwami czy hejtem.

Tematyka tegorocznej, siódmej edycji projektu związana była uzależnieniem od internetu, przemocą w sieci, stalkingiem i rozsyłaniem ośmieszających lub kompromitujących informacji. Akcja edukacyjna odbyła się pod hasłem „Lepszy internet zaczyna się od Ciebie". W tych słowach mieści się także rozważne postępowanie na forach czy w mediach społecznościowych. Czego przede wszystkim powinniśmy się wystrzegać w internecie? - Obecnie sporym problemem są te złośliwości, które możemy zaobserwować w internecie, czyli tak zwane hejtowanie. Uzależniamy się także od internetu. Na pewno powinniśmy chronić swoje dane osobowe i używać oprogramowania zabezpieczającego komputer. Pamiętajmy, aby nie udostępniać nikomu żadnych haseł czy PINów. Unikajmy publikowania informacji o tym, że wyjeżdżamy na wakacje. Ktoś może wykorzystać wiedzę, że nas nie ma w domu i włamać się do niego - mówi aspirant sztabowy Paweł Sieczkowski, z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

W spotkaniach organizowanych przez policję i Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wzięło udział kilka tysięcy uczniów. Zwieńczeniem projektu był finał konkursu, w którym młodzi uczestnicy projektu wykonali prace plastyczne dotyczące bezpieczeństwa w sieci. - Projekt jest szerokim działaniem, ponieważ prócz konkursu, nauczyciele i policjanci prowadzą zajęcia na temat bezpieczeństwa. Po tych spotkaniach lub równo z nimi uczniowie przygotowują konkursowe prace - mówi Anna Trawka, konsultant Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Zwykły kuchenny nóż to przydatne narzędzie. Możemy nim ukroić kromkę chleba ale też kogoś zranić. Podobnie jest w przypadku internetu – dostęp do sieci jest dobrodziejstwem, lecz są tacy, którzy wykorzystują go przeciw człowiekowi. Świętokrzyscy uczniowie wiedzą na co uważać. - Niebezpieczeństwem jest kradzież tożsamości czy sexting. Na pewno nie wolno podawać w sieci swoich danych osobowych, otwierać podejrzanych stron i maili spam. Dzięki temu projektowi nauczyłem się także o prawie autorskim i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa oraz netykiety – mówi Tomasz Pedrycz, uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych.

Z badań ankietowych Najwyższej Izby Kontroli wykonanych w 2016 roku wynika, że z cyberprzemocą zetknęło się prawie 40 proc. uczniów, blisko 30 proc. rodziców oraz 45 proc. nauczycieli.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO