Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Naukowcy z PŚk na scenie KCK-u

wtorek, 09 marca 2021 14:30 / Autor: Magdalena Nowak
Naukowcy z PŚk na scenie KCK-u
Naukowcy z PŚk na scenie KCK-u
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Naukowcy z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej tworzą model przestrzenny Kieleckiego Centrum Kultury. Dzięki wykorzystaniu naziemnego skaningu laserowego, osoby spoza Kielc, zainteresowane wystawieniem spektaklu na kieleckiej scenie, uzyskają informacje o możliwościach technicznych obiektu.

Dokumentacja przygotowywana jest na potrzeby Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. - Docelowo do teatru przekażemy model 2D. Przygotowane rysunki będą pokazywać rozkład pomieszczeń i ich wymiary, położenie poszczególnych rzędów siedzeń na widowni, rozmieszczenie kurtyn i sztankietów  – informuje dr Paweł Tworzewski z Politechniki Świętokrzyskiej.

Stworzona dokumentacja będzie mogła być przekazywana do teatrów spoza Kielc. – Dzięki temu uzyskają one informacje o możliwościach technicznych sceny, czy będą mogli przyjechać tu ze swoim przedstawieniem i zamontować scenografię. Oprócz wyglądu samej sceny i jej wyposażenia, rysunki zawierają też dane dotyczące drogi transportowej, począwszy od wejścia, przez korytarz do windy towarowej i piwnicy – opowiada dr Kamil Bacharz.

Skanowanie jednego punktu trwa od 3 do 5 minut. W Kieleckim Centrum Kultury trzeba było wykonać skany około 70 miejsc, a następnie scalić je w jedną w całość. Pomiary robione są z dokładnością do 1-2 milimetrów. Teraz naukowcy skupiają się na wykonaniu rysunku 2D, ale w przyszłości można zrobić model trójwymiarowy.

Do przygotowania modelu wykorzystywany jest naziemny skaner laserowy, zakupiony w ubiegłym roku w ramach projektu CENWIS – Centrum Naukowo – Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego.

- W Kieleckim Centrum Kultury robimy to w ramach testu. To świetny obiekt, żeby sobie potrenować takie skanowanie. Jest tu dużo niewielkich przejść i połączeń. Trzeba później dokładnie dopilnować, żeby cała chmura została dobrze scalona – podkreśla dr Paweł Tworzewski.

W przyszłości sprzęt może być wykorzystywany komercyjnie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO