Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Narodowy Spis Powszechny: Mniej mieszkańców i starzejące się społeczeństwo

piątek, 27 maja 2022 10:48 / Autor: Magdalena Nowak
Narodowy Spis Powszechny: Mniej mieszkańców i starzejące się społeczeństwo
Narodowy Spis Powszechny: Mniej mieszkańców i starzejące się społeczeństwo
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego mieszkańców województwa świętokrzyskiego ubywa. W ciągu ostatnich lat odsetek ludności spadł o 6,6 procent.

Jak informuje Aneta Kulik, kierownik Świętokrzyskiego Ośrodka Badań Regionalnych w 12 województwach odnotowany został spadek ludności w tym największy w województwie świętokrzyskim.

– Jeśli chodzi o strukturę ludności według ekonomicznych grup wieku widzimy, że zmniejsza się populacja osób w wieku produkcyjnym czyli zmniejszają się potencjalne zasoby pracy. Spada także liczebność osób w wieku przedprodukcyjnym, a rośnie liczba osób w wieku emerytalnym. Co czwarty mieszkaniec regionu świętokrzyskiego  jest w wieku emerytalnym – mówi Aneta Kulik.

W naszym województwie więcej osób mieszka na wsiach to 55 procent ogółu społeczeństwa. Spis sprawdził także stan cywilny naszych mieszkańców:  w związkach małżeńskich jest blisko 56  procent, wdów i wdowców jest 9,6 procent – jesteśmy drugim województwem w kraju który ten odsetek ma wysoki. Mało jest osób rozwiedzionych 6,8 procent  co lokuje nasze województwo na drugiej pozycji.

W naszym regionie jest coraz więcej mieszkań i budynków mieszkalnych, większa jest także przeciętna powierzchnia mieszkań.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO