REGION
Najlepsze prace dyplomowe studentów PŚK nagrodzone


Koncepcja zbiórki odpadów komunalnych na terenie Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz rozpoznawanie tablic rejestracyjnych z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych – to tylko niektóre ze zwycięskich prac dyplomowych w konkursie organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską oraz Kielecki Park Technologiczny.
Konkurs jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy. Przedsiębiorcy mogą zyskać innowacyjne rozwiązania, które usprawnią funkcjonowanie ich firm i pomogą im zmierzyć się z wyzwaniami branż, w których funkcjonują. Wypracowane przez uczestników pomysły zaowocują też rozwiązywaniem konkretnych problemów. Zarówno Politechnice Świętokrzyskiej, jak i KPT zależało na tym, by usprawnić transfer wiedzy akademickiej do świata biznesu oraz podnieść kompetencje zawodowe absolwentów.
Laureatem w obszarze informatyki został Bartłomiej Pyk, który napisał pracę pod tytułem ”Detekcja i rozpoznawanie tablic rejestracyjnych w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych – program komputerowy”.
– Podczas pracy programu możemy na podstawie nagrania video odnaleźć tablicę rejestracyjną, a następnie odczytać numery. Taki program może w pełni funkcjonować np. na bramkach na autostradach i kwota za dany przejazd jest pobierana na podstawie numeru rejestracyjnego – tłumaczy Bartłomiej Pyk.
– Innym zastosowaniem są prywatne parkingi. Szersze zastosowanie to wykorzystanie programu przez służby mundurowe. Na podstawie odczytu z kamery mogą pojawić się dane właściciela bądź np. informacja, czy pojazd nie jest poszukiwany – dodaje absolwent Politechniki Świętokrzyskiej.
Do współpracy w konkursie zaproszeni zostali partnerzy – znane w regionie przedsiębiorstwa z wieloletnim doświadczeniem, które dla autorów najlepszych prac zafundowały nagrody. – Podejście studentów było bardzo profesjonalne, w swoich pracach przedstawiali oni rozwiązania, które dopasowują się do współczesnych potrzeb. W zakresie ochrony środowiska nagrodziliśmy Angelikę Komór, która przedstawiła koncepcję zbiórki odpadów komunalnych dla lokalnej społeczności. Na podstawie tej pracy można zaprezentować gotowe rozwiązanie problemu urzędowi miasta – mówi Marcin Bełkowski z firmy ZIO-MAX.
Konkurs dotyczył obronionych w roku akademickim 2018/1019 oraz 2019/2020 prac inżynierskich, licencjackich i magisterskich.








