Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Nagrody NOVATOR przyznane

czwartek, 17 maja 2018 16:12 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Innowacyjna inwestycja, Współpraca nauka-przemysł, Lider innowacyjności, Animator Gospodarki, Młody novator – w takich dziedzinach Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa wręczyła nagrody NOVATOR 2017.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Biskupów Krakowskich. Laureatom przyznano nagrody w pięciu kategoriach. Za „Innowacyjną inwestycję” uznano inicjatywy firm Dafi, Promet S.A. i przedsiębiorstwa VANSTAR. Katedra Technologii Mechanicznej i Metrologii Politechniki Świętokrzyskiej oraz kielecki Chemar zostali docenieni za współpracę nauki z przemysłem. „Liderem innowacyjności” okazał się dr inż. Łukasz Nowakowski za projektowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, zaś nagrodę w kategorii „Animator gospodarki” odebrała firma Cerrad ze Starachowic. Z kolei Paulina Kostrzewa, doktorantka na Politechnice Świętokrzyskiej wygrała jako „Młody novator”.

Cezary Tkaczyk, prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej zwraca uwagę na to, dlaczego ta nagroda jest dziś tak potrzebna. – Nie ma nic lepszego, niż pomysły, które rodzą się na uczelniach wyższych, a następnie są wdrażane w praktyce. Z drugiej strony, biznes również poszukuje nowych rozwiązań i tu z pomocą przychodzi mu nauka. Takie zaangażowanie chcieliśmy docenić – powiedział  prezydent Tkaczyk.

Kazimierz Nowicki, dyrektor generalny kieleckiego Chemaru ciesząc się z sukcesu reprezentowanego przez siebie przedsiębiorstwa, dostrzega pozytywne efekty współpracy z uczelnią wyższą. – Współpracujemy z Politechniką Świętokrzyską nie od dziś. Otrzymanie nagrody to oczywiście nie koniec inicjatywy. Działamy dalej, program cały czas jest realizowany – zaznaczył dyrektor generalny Chemaru.

Na uroczystości obecna była również Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP. – Zostały nagrodzone osoby i firmy rozwijające innowacje. Widzimy efekty współpracy nauki i biznesu, z czego korzyści czerpią zawsze dwie strony. – stwierdziła prezes Adamczyk.

Nagrody wręczył wicewojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski. Była to 12. Edycja konkursu, którego patronatem objęli Prezes Urzędu Patentowego RP, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO