Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nadal można skorzystać z pilotażowych badań wirusa HPV-DNA

środa, 08 czerwca 2022 13:36 / Autor: Magdalena Nowak
Nadal można skorzystać z pilotażowych badań wirusa HPV-DNA
Nadal można skorzystać z pilotażowych badań wirusa HPV-DNA
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Jeszcze prawie 400 mieszkanek województwa świętokrzyskiego w wieku 30 – 59 lat może skorzystać z bezpłatnego badania molekularnego w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka. Testy przesiewowe w programie profilaktyki raka szyjki macicy są prowadzone w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Udało nam się przedłużyć na kolejne miesiące pilotaż badania molekularnego w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka  -  informuje dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog kierujący Zakładem Profilaktyki Onkologicznej ŚCO. - Zatem kolejnych 400 mieszkanek województwa świętokrzyskiego będzie mogło skorzystać z tej supernowoczesnej metody profilaktyki raka szyjki macicy. Sens profilaktyki onkologicznej polega na tym, że ratuje pacjentce życie na etapie, kiedy choroba jest bezobjawowa i kiedy możliwe jest całkowite i skuteczne wyleczenie – dodaje specjalista.

Jak wyjaśnia dr Smorąg, nowa metoda to odwrócenie dotychczasowej profilaktyki raka szyjki macicy. Cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym służą temu, żeby znaleźć w komórkach szyjki macicy stany przednowotworowe, spowodowane infekcją wirusem HPV. - Natomiast w pilotażu badamy, czy pacjentka jest zakażona wirusem HPV. Wyodrębniamy grupę wysokiego ryzyka, którą następnie monitorujemy czyli jesteśmy w diagnostyce o krok wcześniej niż do tej pory – tłumaczy ginekolog onkolog.

Pacjentka, u której zostanie wykryta infekcja wirusem HPV, jest objęta specjalnym protokołem badań i dopóki w kolejnych badaniach nie zostanie udowodnione, że uległa samowyleczeniu z infekcji, ma ona wykonywane zarówno badanie w kierunku HPV, jak i cytologię na podłożu płynnym, żeby sprawdzić, czy w komórkach szyjki macicy nie doszło do zmian. 

Wirus HPV jest główną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy. Szacuje się, że infekcję tym wirusem przechodzi nawet 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn, jednak tylko u niektórych kobiet dochodzi do rozwoju nowotworu. Duża część tych infekcji ulega samowyleczeniu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO