Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Na co zarząd województwa przeznaczy unijne fundusze? Do rozdysponowania 1 mld 403 mln euro

środa, 21 lipca 2021 15:48 / Autor: Magdalena Nowak
Na co zarząd województwa przeznaczy unijne fundusze? Do rozdysponowania 1 mld 403 mln euro
Na co zarząd województwa przeznaczy unijne fundusze? Do rozdysponowania 1 mld 403 mln euro
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Zarząd województwa przedstawił listę 44 priorytetowych projektów, które mają być realizowane ze środków unijnych w programie regionalnym na lata 2021-2027. Został również zatwierdzony projekt kontraktu programowego określający kierunki i warunki dofinansowania ze środków unijnych.

Przygotowania do nowej unijnej perspektywy są już na finiszu. Przypomnijmy, że region świętokrzyski na lata 2021 -2027 otrzymał środki unijne w wysokości 1 mld 403 mln euro. O tym, jak rozdysponować te fundusze i na jakie kluczowe przedsięwzięcia przeznaczyć unijne wsparcie samorządowcy dyskutowano od wielu miesięcy, teraz przyszedł czas na kolejny ważny krok – przyjęcie projektu Kontraktu Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego.

- Kontrakt Programowy określa kierunki i warunki dofinansowania funduszy europejskich dla województwa świętokrzyskiego na lata 2021 – 2027, tym samym stanowi podstawę do negocjacji Programu Regionalnego z Komisją Europejską - mówi  Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Załącznikiem do Kontraktu Programowego jest lista przedsięwzięć priorytetowych, czyli projektów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju regionu świętokrzyskiego. Znalazło się na niej 41 kluczowych przedsięwzięć, obejmujących różne obszary. Wśród nich są m.in. drugi  etap budowy kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, Centrum Badań Molekularnych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii, projekty cyfryzacji placówek medycznych i instytucji publicznych, przedsięwzięcia skoncentrowane na kwestiach środowiskowych, zadania z zakresu transportu i komunikacji m.in. budowa obwodnic i modernizacja dróg oraz zakup taboru niskoemisyjnego.

– Są to projekty, które uważamy za kluczowe dla rozwoju województwa, a które już na dzisiaj mamy zidentyfikowane. Oczywiście to nie są wszystkie projekty, które będziemy chcieli realizować. Nie wszystkie wpisują się w formułę działań pozakonkursowych, na przykład projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii czy termomodernizację budynków użyteczności publicznej – ale to nie znaczy, że nie będziemy ich realizować – mówi Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju.

Celem części projektów jest inwestycja w mieszkańców regionu, ich edukacja, wiedza i rozwój, wspieranie seniorów i pracowników - działania profilaktyczne, uzdolnionej młodzieży, a także kadry pedagogicznej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO