Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Muzeum Narodowe w Kielcach i Filharmonia Świętokrzyska otrzymały pieniądze z ministerstwa

piątek, 14 lutego 2020 09:18 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Muzeum Narodowe w Kielcach i Filharmonia Świętokrzyska zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Infrastruktura kultury". Obie instytucje otrzymają w sumie 350 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu oraz modernizację systemów wykorzystywanych w jednostkach.

Celem ministerialnego programu jest stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności kulturalnej poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury instytucji kultury, a także innych podmiotów, które działają w tym obszarze. Spośród świętokrzyskich jednostek kultury podległych marszałkowi województwa świętokrzyskiego pozytywną ocenę przeszły dwa wnioski złozone przez Filharmonię Świętokrzyską i Muzeum Narodowe w Kielcach.

Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach otrzyma sto tysięcy złotych na zakup instrumentów muzycznych oraz modernizację systemu zarządzania budynkiem. W planach jest też zakup nowego oboju, fletu poprzecznego i fletu piccolo. Remontowana będzie elektroniczna stacja robocza, pozwalająca na zarządzanie systemami wind, wejść, monitoringiem, ochroną przeciwpożarową itp. Ogólny koszt projektu to około 200 tysięcy złotych. Pozostałe sto tysięcy filharmonia otrzymała ze środków będących w dyspozycji samorządu województwa.

Ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego skorzysta także Muzeum Narodowe w Kielcach, które dostało 250 tysięcy złotych dofinansowania na realizację projektu "Nowoczesne muzeum – zakup wyposażenia na potrzeby działalności kulturalnej Muzeum Narodowego w Kielcach". Projekt muzeum znalazł się w pierwszej dwudziestce najlepiej ocenionych wniosków. W związku z tym, że kwota przyznana na realizację projektu nie jest taka sama jak kwota wnioskowana, plan zadań zostanie przeanalizowany ponownie, a szczegóły inwestycji zostaną podane wkrótce.

Ogólna kwota przyznana dla 131 placówek kulturalnych w kraju to 24 miliony złotych.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO