Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Mistrzowie ortografii i historii nagrodzeni

środa, 20 listopada 2024 14:25 / Autor: Michał Łosiak
Mistrzowie ortografii i historii nagrodzeni
Mistrzowie ortografii i historii nagrodzeni
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach nagrodzono laureatów XII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Wydarzenie zgromadziło uczniów szkół podstawowych i średnich.

Przypomnijmy, że pomysłodawcą konkursu jest Fundacja „Zawsze Warto” z Krakowa, a jego organizatorem na terenie województwa świętokrzyskiego Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. W tym roku dyktando odbyło już po raz dwunasty.

– Wielkim atutem tego dyktanda jest to, że ono przybliża tak zwane białe plamy, które istnieją w polskiej historii, albo postaci bardzo mało znane, takie jak Hłasko czy Wańkowicz, nie wspominając o Kościuszce, który staje się modny. Cieszymy się, że teksty ułożone przez polonistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego wpisały się w tę tradycję. Były one trudne i dziś chcieliśmy nagrodzić najlepszych – mówiła Anna Karp, koordynatorka i przewodnicząca komisji sprawdzającej pracę.

We wrześniu uczniowie wzięli udział w etapie szkolnym. Dyktando napisało wówczas prawie pięć tysięcy osób, które zostały podzielone na trzy kategorie – klasy 4-6 szkoły podstawowej, klasy 7-8 szkoły podstawowej i klasy ponadpodstawowe. W eliminacjach wojewódzkich uczestniczyło 192 uczniów. Nagrodzono i wyróżniono 43 osoby.

W najmłodszej grupie wiekowej zwyciężyła Aleksandra Łukasik z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Maryi z Nazaretu w Kielcach. Wśród laureatów była także Wiktoria Tomczyk z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Kielcach.

– Przygotowywałam się przeglądając poprzednie dyktanda. Dowiedziałam się wówczas sporo o historii Polski. W tym roku pisaliśmy o powstaniu warszawskim – podkreślała. – Uczyłam się z moją nauczycielką. Szlifowałam swoją wiedze odnośnie ortografii. Cieszę się, że tak mi poszło – dodawała z kolei Zofia Nieckarz z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Chmielowie.

Wśród nieco starszej młodzieży triumfował Bartosz Stępień ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jędrzejowie, zaś najlepszy z uczniów szkół ponadpodstawowych był Aleksander Płachta z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Kielcach.

– Istotna jest na pewno taka wiedza powszechna na temat ortografii. Pomocne też były nauki u naszej pani profesor Rabajczyk, która nam pokazała jakieś przykładowe trudniejsze dyktanda, trudniejsze przykłady, także udało się i jest dobrze – tłumaczył nasz rozmówca. – Pisaliśmy o Marku Hłasce. Najtrudniejsze było rozróżnienie czy dany wyraz piszemy małą, czy wielką literą – dodała Melania Szymkiewicz z tej samej szkoły. Wśród laureatów był również Wiktor Wołczyński z 2. LO w Końskich. – Nie przygotowywałem się jakoś specjalnie. Wziąłem w nim udział spontanicznie. Podszedłem do dyktanda ze względu na to, że uważam swoje możliwości ortograficzne i językowe za dość wysokie – podkreślał.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Tag: kielce
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO