REGION
Milionowe wsparcie na remonty i budowy dróg w regionie
W wyniku marcowego naboru w ramach Funduszu Dróg Samorządowych do wojewody świętokrzyskiego wpłynęło 336 wniosków. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej na liście znalazło się 306 zadań, które zostaną dofinansowane. Na ten cel zostaną przeznaczone ponad 322 miliony złotych.
Jak podkreśliła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek niektóre z zadań będą realizowane w trybie wieloletnim. – W wielu przypadkach zrealizowanie ich w ciągu roku było niewykonalne, dlatego wprowadzono zmiany, które pozwalają na rozłożenie prac na kilka lat. Kolejnym ważnym elementem jest to, że wartość maksymalna jednego zadania wynosiła 3 miliony złotych, teraz nawet 30 milionów. Dofinansowanie może teraz stanowić nawet do 80 procent całej inwestycji, dotychczas było to 50 procent – wyjaśnia wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
Wszystkie zadania rekomendowane przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, zostały zatwierdzone przez premiera i znalazły się na liście podstawowej, nie ma samorządów na liście rezerwowej. – 96 z nich to inwestycje na poziomie powiatu na łączną kwotę ponad 121 milionów złotych, za to zostaną wyremontowane 172 km dróg, oraz 210 zadań gminnych na kwotę ponad 201 milionów, które przeznaczymy na odnowienie 180 km dróg – dodaje wojewoda.
– Wczoraj i dziś uczestniczyłem w odbiorach dróg i ciągów pieszych, które były dofinansowane ze środków rządowych. Obserwuję, z jakim entuzjazmem mieszkańcy naszego województwa podchodzą do tych inwestycji. Niejednokrotnie wykonywane są ciągi piesze do dróg i przedszkoli - przed modernizacją nie były to trasy bezpieczne. Dofinansowanie do remontów i budowy dróg jest ogromne, ale nie możemy zapominać o wkładach własnych, razem z nimi kwota wynosi ponad 540 milionów złotych – podkreśla wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski.
Jak mówi poseł Maria Zuba, rząd Prawa i Sprawiedliwości we współpracy z samorządami zmienia stan bezpieczeństwa na naszych drogach. – Budowa i modernizacja dróg lokalnych jest ustawowo w gestii samorządu, natomiast trudności finansowe sprawiają, że drogi nie są remontowane. Ten program pozwala zmienić stan infrastruktury drogowej. Wsłuchujemy się nie tylko w potrzeby finansowe ale i merytoryczne, dlatego zostały wprowadzone zmiany w przyjmowaniu wniosków. Wszystko to jest możliwe dzięki partnerstwu, jednak samorządy powinny jeszcze ambitniej podchodzić do tego funduszu, aby nigdy nie zniknął – mówi poseł Maria Zuba.
Senator Krzysztof Słoń zaznaczył, że kiedy w polskim parlamencie procedowana była ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych, miał on obawy, czy budżet państwa temu podoła. – Okazało się, że nie ma potrzeby zadłużania się, bo budżet na 2020 rok jest zrównoważony i bez żadnych deficytów. Jestem mile zaskoczony dużą liczbą wniosków, to napawa optymizmem. Szykujemy się do rozpoczęcia ważnej inwestycji, jaką jest budowa drogi S74. Sieć dróg lokalnych na pewno pomoże w przemieszczaniu się i będzie alternatywą dla utrudnień, które powstaną w związku z remontami pojawiającymi się na tej trasie – dodał senator Słoń.
W trakcie weryfikacji są również wnioski z sierpniowego naboru w ramach Funduszu Dróg Samorządowych; wpłynęło ich 198, a na ich realizację ministerstwo przeznaczy ponad 145 milionów.