Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Milion złotych na renowację „Murowańca”? Zabytek wygrał ważny konkurs

czwartek, 12 maja 2022 19:09 / Autor: Michał Łosiak
Milion złotych na renowację „Murowańca”? Zabytek wygrał ważny konkurs
Fot. www.moskorzew.pl
Milion złotych na renowację „Murowańca”? Zabytek wygrał ważny konkurs
Fot. www.moskorzew.pl
Michał Łosiak
Michał Łosiak

„Murowaniec” w Moskorzewie został zwycięzcą I Konkursu Nasz Zabytek Fundacji Most the Most w Świętokrzyskiem. Gmina może liczyć na duże pieniądze na remont zabytku.

W konkursie można było zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. Jest on podzielony na dwie części. W pierwszej, został wybrany jeden obiekt w województwie świętokrzyskim. Nabór zgłoszeń trwał od 7 lutego do 7 marca. Fundacja otrzymała od mieszkańców 261 zgłoszeń na 33 zabytkowe obiekty. Ocenę formalną przeszło 26 zabytków.

– Fundacja skontaktowała się z właścicielami zabytków, które spełniły formalne kryteria konkursowe. Chęć współpracy z Fundacją i stosowne dokumenty przekazało 10 właścicieli zgłoszonych w konkursie zabytków – informuje Martyna Krawczonek-Kosior z Fundacji Most The Most.

LISTA ZABYTKÓW W KONKURSIE:

  1. Murowaniec w Moskorzewie,
  2. Dworzec kolejki wąskotorowej w Pińczowie,
  3. Wielki piec w Starachowicach,
  4. Brama Warszawska w Opatowie,
  5. Zamek królewski w Chęcinach,
  6. Ruiny huty Józef w Samsonowie,
  7. Osiedle drewniane w Sędziszowie,
  8. Zamek Władysława Jagiełły w Szydłowie,
  9. Glorietta w Końskiem,
  10. Oficyna pałacowa we Włostowie.

Spośród zgłoszeń najlepszy okazał się Murowaniec. Należy on do kompleksu dworskiego w Moskorzewie. W jego skład wchodzą także: dwór, tzw. ,,oficyna” i park. Jest to jedyny wartościowy zabytkowy kompleks dla gminy Moskorzew. Dla lokalnej społeczności ma on ogromne znaczenie historyczne oraz kulturalne. To tutaj toczyła się historia powstania miejscowości w. Z zachowanych źródeł historycznych wynika, że w to w Murowańcu podejmowane były najważniejsze decyzje dla lokalnej społeczności w 1907 roku, takie jak założenie przez żonę Augusta Potockiego, Marię Wielkopolską, ochronki dla dzieci. Dwa lata później powstała tu szwalnia, w której uczyły się szyć dziewczęta ze wsi Moskorzew. W 1896 roku z kolei powstała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Istnieje ona do dziś i jest jedną z najstarszych w województwie świętokrzyskim. To dzięki zespołowi dworskiemu miejscowość Moskorzew zaistniała w historii województwa świętokrzyskiego.

Teraz czas na drugą część konkursu, czyli wybór funkcji społecznej zwycięskiego zabytku. Od 16 maja do 6 czerwca pomysł będzie można zgłosić przez elektroniczny formularz na stronie internetowej fundacji lub przez telefon (517 884 088 lub 22 47 55 111). Na realizację najlepszego rozwiązania fundacja zamierza przeznaczyć do jednego miliona złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO