Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Męcybuły i borsc bioły ze źmiokami, czyli gotowanie z Muzeum Wsi Kieleckiej

piątek, 29 stycznia 2021 13:18 / Autor: Adrianna Linertowicz
Męcybuły i borsc bioły ze źmiokami, czyli gotowanie z Muzeum Wsi Kieleckiej
Fot. MWK
Męcybuły i borsc bioły ze źmiokami, czyli gotowanie z Muzeum Wsi Kieleckiej
Fot. MWK
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Zagrycha bielińska, kugiel, chrzanica, męcybuły i borsc bioły ze źmiokami - przepisy na to wszystko i na znacznie więcej znajdziemy w książeczce kucharskiej "Świętokrzyskie smaki", która ukazała się nakładem Muzeum Wsi Kieleckiej.

W publikacji nie brakuje przepisów na typowe dla naszego regionu potrawy. Są przystawki, zupy, dania główne, desery oraz nalewki.

– Książeczka jest pokłosiem pierwszego lockdownu, który zamknął muzea i pracowników w domach. Chcieliśmy utrzymać kontakt z odbiorcami i postanowiliśmy, że w naszych zasobach poszukamy bardzo dawnych przepisów kulinarnych, które są tradycyjne na Kielecczyźnie – mówi Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.

A co dokładnie znajdziemy w "Świętokrzyskich smakach"?

– Chcieliśmy pokazać, jak wykorzystać nasze podstawowe produkty, które są typowe dla świętokrzyskiej kuchni. Mowa tu chociażby o ziemniakach, mące, mleku, kaszy, czy kapuście. Z tych rzeczy naprawdę można stworzyć cuda – zapewnia Beata Ryń.

Przepisy powstały dzięki zaangażowaniu kół gospodyń wiejskich oraz gospodarstw agroturystycznych, które w całej Polsce słyną właśnie z kuchni regionalnej. Niektóre zostały opracowane przez mistrzów kulinarnych, a jeszcze inne pochodzą z bardzo dawnych wydawnictw  Muzeum Wsi Kieleckiej. Znalazły się również te spisane gwarą świętokrzyską.

– Postanowiliśmy zostawić niektóre z przepisów właśnie w takiej niezmienionej formie – informuje Beata Ryń. – Mamy na przykład taki na borsc bioły ze źmiokami. Jest napisany w bardzo przystępny sposób. Myślę, że każda gospodyni chętnie dowie się, jak na dawnej wsi kieleckiej przygotowywano tę bardzo charakterystyczną dla naszego regionu i pożywną zupę.

Prezentujemy przykładowy przepis z publikacji:

barszczbialy

Dodatkowo książka wzbogacona jest o informacje dotyczące historii kuchni świętokrzyskiej, a także kulinarnych zwyczajów mieszkańców kielecczyzny. Publikacja dostępna jest online na stronie internetowej muzeum, można ją również zakupić w księgarni internetowej MWK. Wersja drukowana jest bardziej rozbudowana. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO