Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Majowe świętowanie w Kielcach. Tym razem nie zabrakło Mszy Świętej

czwartek, 25 kwietnia 2024 13:27 / Autor: Michał Łosiak
Majowe świętowanie w Kielcach. Tym razem nie zabrakło Mszy Świętej
Majowe świętowanie w Kielcach. Tym razem nie zabrakło Mszy Świętej
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Pierwsze dni maja to tradycyjnie czas świętowania. Uroczyste obchody w Kielcach zorganizuje Świętokrzyski Urząd Wojewódzki.

Wszystko ma zacząć się 1 maja piknikiem z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i konkursów z nagrodami. Początek o godzinie 13 przed Urzędem Wojewódzkim.

Z kolei 2 maja będziemy obchodzili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. O godzinie 10 nastąpi złożenie kwiatów przed krzyżem na rogu ulic Zagórskiej i Tarnowskiej. O godzinie 17 na Placu Artystów odbędą się zaś oficjalne uroczystości z pokazem musztry paradnej i koncertem w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Straży Granicznej.

Następnego dnia, w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski i Święto Konstytucji 3 maja, obchody rozpoczną się Mszą Świętą za ojczyznę w bazylice katedralnej. Po niej nastąpi tradycyjne odśpiewanie Hymnu Państwowego przed Dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich.

– Dalsza część uroczystości odbędzie się w Parku Miejskim, gdzie zaplanowano koncerty, występy artystyczne, atrakcje dla najmłodszych i wojskową grochówkę – mówi Ireneusz Piasecki, dyrektor generalny Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przypomnijmy, że Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski zostało ustanowione w 1909 roku przez św. Piusa X. Pierwotnie święto obchodzenie było w pierwszą niedzielę maja, następnie 2 maja, a ostatecznie 3 maja, nawiązując do rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO