REGION
"Lalka" i "Ziemia obiecana". Maturzyści już po egzaminie z języka polskiego
"Lalka" Bolesława Prusa i "Ziemia obiecana" Władysława Reymonta to utwory, z którymi musieli się zmierzyć tegoroczni maturzyści podczas egzaminu z języka polskiego. W regionie świętokrzyskim do matury przystąpiło prawie 10 tysięcy uczniów.
Jeden z tematów rozprawki maturalnej brzmiał: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?". Problem trzeba było przedstawić, odwołując się do "Lalki" Bolesława Prusa. Zdający mieli też do wyboru temat: "Miasto - przyjazne czy wrogie człowiekowi?", który należało zinterpretować w oparciu o "Ziemię obiecaną" Władysława Reymonta.
Uczniowie, z którymi rozmawialiśmy oceniają tematy rozprawki jako łatwe, ale większość z nich wybrała do napisania pierwszy.
– Ogólnie wszystko było dość łatwe. Większych trudności przysporzył mi tylko tekst do czytania ze zrozumieniem – stwierdza Jakub, uczeń klasy III d w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach.
– Nie lubię pisać wypracowań, ale uważam, że nie było tak źle. Bardziej boję się matematyki – dodaje Joanna Grela, uczennica tej samej klasy.
Ten sam temat wybrał Filip Zarychta, z klasy III f. – Przygotowałem się do matury dobrze i uważam, że poszło mi całkiem nieźle. Teraz zostało tylko czekać na wyniki – komentuje.
Jakub Filipiak z klasy III b Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach również zdecydował się na napisanie rozprawki z odwołaniem do "Lalki". – Przemyślałem oba tematy, ale uznałem, że napiszę pierwszy, bo znam lepiej tę lekturę i łatwo było mi znaleźć fragmenty, które do niego pasowały. Trochę trudniejszy był test i trzeba było się dobrze wczytać w teksty, żeby odpowiedzieć dobrze na pytania – relacjonuje.
Z egzaminu zadowolony jest też Jakub Domański, z tej samej klasy i szkoły. – Napisałem rozprawkę na pierwszy temat, bo udało mi się znaleźć sporo dzieł literackich, do których się można było odwołać. Teksty do czytania ze zrozumieniem też nie były zbyt skomplikowane, więc oceniam maturę pozytywnie – mówi.
Do egzaminu z języka polskiego przystąpiło prawie 10 tysięcy maturzystów z całego regionu. Jak informuje Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, matury odbyły się bez zakłóceń we wszystkich świętokrzyskich szkołach.
– Mieliśmy sygnały o alarmach bombowych w kilku placówkach, ale one są co roku. Dyrektorzy wiedzieli, jakie procedury obowiązują i jak przygotować szkołę do tego, żeby ochronić się skutecznie przed takimi zagrożeniami. Oprócz tego wokół szkół były dodatkowe patrole policji – wyjaśnia.
Egzaminy we wszystkich szkołach odbywały się w reżimie sanitarnym. Jutro uczniowie będą zdawać matematykę, a w czwartek język angielski.