Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Laboratorium w Podzamczu wykonało prawie 3,5 tysiąca testów

wtorek, 21 kwietnia 2020 12:47 / Autor: Michał Łosiak
Laboratorium w Podzamczu wykonało prawie 3,5 tysiąca testów
Fot. UMWŚ
Laboratorium w Podzamczu wykonało prawie 3,5 tysiąca testów
Fot. UMWŚ
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Prawie 3,5 tysiąca testów na obecność koronawirusa wykonano do tej pory w laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. W planach jest przyspieszenie prac, a co za tym idzie - większa liczba wykonywanych badań.

Laboratorium rozpoczęło działalność diagnostyczną pod kątem wirusa SARS-CoV-2 w poniedziałek, 23 marca. Do końca tego miesiąca wykonano w nim dokładnie 654 testy. W kwietniu liczba przeprowadzanych badań znacząco się zwiększyła dzięki wprowadzeniu dwuzmianowego systemu pracy. Od 1 kwietnia sprawdzono 2780 próbek.

– Okazało się, że placówka działa niezwykle sprawnie, a jej praca przynosi bardzo dobre efekty – mówi marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. – Nie zamierzamy jednak na tym zakończyć naszej działalności. Chcemy przeprowadzić 16 tysięcy badań dla pracowników ochrony zdrowia i mieszkańców regionu – dodaje.

Jak przyznaje z kolei wicemarszałek Marek Bogusławski, do RCNT trafia co najmniej połowa próbek z całego województwa. – Laboratoriów o takiej klasie jest w Polsce tylko kilka. Spełniamy wysokie standardy, jeśli chodzi o kadrę i sprzęt – wyjaśnia.

Działalność laboratorium to efekt współpracy samorządu i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. – Daliśmy osoby, które mają wiedzę i udostępniliśmy nasz sprzęt. Obecnie w placówce pracuje czterech naszych pracowników – informuje prof. Jacek Semaniak, rektor UJK.

Czas wykonywania badań manualnych dla 30 próbek wynosi obecnie godzinę i dwadzieścia minut.  – Czynimy starania, żeby 96 próbek wykonywać w 55 minut. To jednak tylko pierwszy etap, czyli izolacja. Do tego czasu trzeba doliczyć czas na analizę wyników, która trwa 2,5 godziny na 96 pacjentów. Cały proces to około pięć godzin – mówi dyrektor RCNT Marcin Zawierucha. Planowane zmiany mogą zwiększyć przepustowość prac badawczy dwukrotnie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO