Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kwalifikacja wojskowa rozpoczęta. Młodzi przechodzą badania i otrzymują kategorie

poniedziałek, 03 lutego 2025 10:34 / Autor: Michał Łosiak
Kwalifikacja wojskowa rozpoczęta. Młodzi przechodzą badania i otrzymują kategorie
Kwalifikacja wojskowa rozpoczęta. Młodzi przechodzą badania i otrzymują kategorie
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś (3 lutego) w całej Polsce rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Wezwanie przed komisje otrzymało ponad siedem tysięcy osób z województwa świętokrzyskiego.

Najwięcej mieszkańców objętych kwalifikacją pochodzi z powiatu kieleckiego. Tam przed komisją ma stanąć 1254 mężczyzn i 186 kobiet.

– Jest to głównie rocznik 2006. Natomiast jeżeli chodzi o kobiety, one w wojsku mają specjalne przywileje, a wojsko zainteresowane jest tymi, które mają specjalne kwalifikacje, które w armii się przydadzą – mówił Tomasz Pleban, starosta kielecki.

W trakcie kwalifikacji kandydaci przedstawiają swoje dokumenty, a potem kierowani są na badania psychologiczne i lekarskie. Na tej podstawie określana jest ich kategoria. Najczęściej przyznawaną jest kategoria A – zdolny do służby wojskowej.

Problemów zdrowotnych u młodych osób jednak nie brakuje. Jak podkreśla major Tomasz Barański, lekarz, a zarazem przewodniczący komisji, najczęściej zdarzają się zwyrodnienia kręgosłupa i zaburzenia wzroku.

– Dostrzegamy jednak coraz więcej problemów z zachowaniem: zaburzeniami osobowości i depresją. Niestety, z roku na rok przybywa młodych z takimi schorzeniami – podkreślał.

Na koniec uczestnicy przydzielani są do określonych form obowiązku obrony i są informowani o możliwościach wstąpienia do wojska w różnych formacjach. W pierwszym dniu kwalifikacji przed komisję stawili się młodzi ludzie z gminy Chmielnik.

– Wszystko jest dobrze zaplanowane. Na początku miałem obawy, ale już potem się dowiedziałem, że wszystko jest w najlepszym porządku. Kiedyś miałem plany związane z wojskiem, ale obecnie się to zmieniło – mówił Kuba.

W całym regionie funkcjonuje 14 powiatowych komisji lekarskich. Kwalifikacja potrwa do końca kwietnia.

– Możemy się pochwalić tym, że w naszym regionie stawiennictwo wyniosło w ubiegłym roku ponad 90 procent i jest to jeden z najlepszych wyników w całym kraju. Podobnie jest z liczbą osób chcących wstąpić do armii – podkreślał pułkownik Tomasz Maj, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach. – Jestem bardzo zainteresowany przyszłymi żołnierzami, którzy może też wstąpią do mojej naszej brygady tutaj w województwie świętokrzyskim. Także wszystkim dziękuję i mam nadzieję, że to wszystko nam się uda – dodał z kolei płk Sławomir Machniewicz, szef 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W całym kraju przed komisję wezwano około 230 tysięcy osób. Stawiennictwo jest obowiązkowe. Uczestnicy mogą ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu i rekompensatę za utracone zarobki w wysokości 143 złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO