Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Krzyżtopór Pomnikiem Historii

piątek, 20 kwietnia 2018 19:32 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Krzyżtopór Pomnikiem Historii
Krzyżtopór Pomnikiem Historii
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe znalazły się na liście Pomników Historii. To rejestr najcenniejszych zabytków, które mają szczególne znaczenie. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta RP.

Zamek Krzyżtopór powstał w XVII wieku. Historia wystawnej rezydencji wciąż skrywa wiele zagadek, co spowodowało, że powstało w okół niej wiele legend. Dziś zamek należy do najlepiej zachowanych ruin obiektów typu palazzo in fotrezza, łączącego cechy pałacu i twierdzy obronnej. Krzyżtopór jest symbolem magnackiej RP.

Obecnie, zamek w Ujeździe jest popularną atrakcją turystyczną.

Wcześniej na listę Pomników Historii wpisane zostały inne cenne świętokrzyskie zabytki: pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu wraz z przedchrześcijańskimi obwałowaniami kamiennymi na Łysej Górze, opactwo cystersów w Wąchocku, dawny Pałac Biskupów Krakowskich wraz z kielecką bazyliką katedralną oraz historyczny zespół architektoniczno-historyczny w Sandomierzu.

Jak do tej pory, do rejestru zabytków szczególnych dla kultury naszego kraju trafiło 91 obiektów. Zamierzeniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest poszerzenie listy do 100 pozycji z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO