REGION
Korpus Wsparcia Seniorów. Pomagać mogą też ozdrowieńcy
Pod koniec października rząd uruchomił Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, którego celem jest opieka nad ludźmi starszymi. Zapotrzebowanie na wsparcie zgłosiło w całej Polsce już 15 tysięcy osób starszych, a chęć niesienia pomocy zadeklarowało ponad dziesięć tysięcy wolontariuszy.
Przypomnijmy, że dla seniorów uruchomiono specjalną infolinię pod numerem 22 505 11 11. Za jej pośrednictwem mogą oni poprosić o pomoc w sprawach, które wymagają wyjścia z domu, a które są obecnie utrudnione.
Ale to nie koniec – prezydent Andrzej Duda poinformował o wsparciu, którego mogą udzielać ozdrowieńcy.
– Oni mogą tę bezpieczną pomoc nieść tam, gdzie potencjalnie zagrożonych osób jest więcej. Stąd pomysł, z którym zwróciłem się do minister Marleny Maląg, o umożliwienie im wsparcia potrzebujących w jeszcze innej formie – mówił prezydent.
Ze wsparcia ozdrowieńców mogłyby skorzystać Domy Pomocy Społecznej, czyli – w naszym województwie – 42 podmioty.
- DPS-y mogą starać się o takich wolontariuszy, lub to oni sami mogą zgłaszać się do tych jednostek. Czasem nawet zwykłe podanie dłoni ma ogromną moc – zaznacza Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.
W województwie świętokrzyskim na pomoc seniorom przeznaczono trzy i pół miliona złotych i środki wciąż są wydatkowane.
- Oddźwięk był duży, wiemy, że pojawiało się dużo telefonów z prośbą o pomoc - ponad 90 gmin na 102 aplikowały o wsparcie – dodaje wojewoda.
Osoba chętna do udziału w wolontariacie może wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.wspierajseniora.pl. Trafia on później do konkretnego domu pomocy społecznej. Wolontariusz musi zadeklarować, że przechorował już COVID-19.
W ramach wsparcia odbywają się między innymi rozmowy z mieszkańcami domów pomocy społecznej, organizowane są zajęcia dla mieszkańców, a także pomoc dla pracowników w opiece nad mieszkańcami, czy zajęcia porządkowe.