REGION
Komisje szacują straty spowodowane suszą. Jeszcze nie wiadomo, jakie rekompensaty otrzymają rolnicy
W województwie świętokrzyskim trwa szacowanie strat w uprawach spowodowanych wystąpieniem suszy. Do połowy sierpnia problem ten zgłosiło 45 gmin z całego regionu. Komisje pracują w połowie z nich.
Obecnie szacują straty w 21 gminach. W komisjach pracują po trzy osoby i są to przedstawiciele Izby Rolniczej, Ośrodka Doradztwa Rolniczego i gminy. - Starty dotyczą zbóż jarych, ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka i chmielu. Wstępnie zgłoszono starty na powierzchni 33424 hektarów w 5737 gospodarstwach rolnych - informuje Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
Województwo świętokrzyskie zostało też dotknięte innymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak ulewne deszcze w powiecie kazimierskim i buskim i grad w gminie Szydłów i tam też trwa szacowanie strat.
Rolnicy na pewno tak jak w poprzednich latach będą mogli liczyć na wsparcie rządu, ale nie wiadomo, w jakiej wysokości. - W ubiegłym roku jeśli wystąpiła strata od 30 do 70 procent rolnik, który miał ubezpieczone gospodarstwo, otrzymywał wsparcie w wysokości 500 złotych do hektara, jeżeli szkody były większe niż 70 procent, to wsparcie wynosiło tysiąc złotych do hektara, a jeżeli gospodarstwa nie były ubezpieczone, to wsparcie wynosiło do 50 procent tych wartości - mówi wojewoda.
W spotkaniu uczestniczył Jerzy Pośpiech, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, który potwierdził, że w związku z wystąpieniem suszy rolnicy będą mogli liczyć na wsparcie finansowe. - Jeszcze nie wiemy, jaka jest skala zniszczeń suszowych, dlatego trudno nam w tej chwili powiedzieć, na jakie kwoty będą mogli liczyć rolnicy - stwierdził.
W zeszłym roku w województwie świętokrzyskim susza została oszacowana w 80 gminach, dotkniętych nią zostało 7616 gospodarstw rolnych, a straty zostały oszacowane na kwotę 80 milionów 865 tysięcy złotych. Na pomoc związaną ze skutkami suszy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydała 173 tysiące decyzji przyznającej pomoc na łączną kwotę jeden miliard 270 milionów złotych.