Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kolejna nowatorska metoda leczenia w szpitalu w Czerwonej Górze

poniedziałek, 29 maja 2023 14:44 / Autor: Michał Łosiak
Kolejna nowatorska metoda leczenia w szpitalu w Czerwonej Górze
Kolejna nowatorska metoda leczenia w szpitalu w Czerwonej Górze
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już wkrótce lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze będą przeprowadzać rozkruszanie kamieni nerkowych nieinwazyjną metodą ESWL.

Z myślą o pacjentach rozbudowano bazę świadczeń w przyszpitalnej Poradni Urologicznej. Jednostka działa codziennie w pełnym wymiarze godzin. Chorzy mogą umawiać się na konsultacje lekarskie poszpitalne jak i pierwszorazowe oraz skorzystać z gabinetu zabiegowego, w którym wykonywane są procedury ambulatoryjne: biopsje stercza, wymiana i usuwanie cewników, usuwanie szwów, wlewki dopęcherzowe czy badanie urodynamiczne. Wkrótce oferta poradni wzbogaci się jeszcze bardziej o nowe zabiegi lecznicze i metody diagnostyczne.

– Niebawem rozpoczniemy wykonywanie zabiegów ESWL, czyli nieinwazyjnej metody rozkruszania kamieni nerkowych. Polega to na przyłożeniu balonu do okolicy nerki i rozkruszeniu kamieni za pomocą fali uderzeniowej. Będzie to uzupełnienie znikomo inwazyjnych metod dotychczas stosowanych w oddziale – informuje Tomasz Suchojad, kierownik Oddziału VII Urologicznego Szpitala w Czerwonej Górze.

Szpital podpisał już umowę na zakup specjalnego aparatu. Projekt obejmuje ponadto adaptację pomieszczeń w obrębie przychodni przyszpitalnej. Na realizację zadania Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego przeznaczył 1 milion 32 tysiące złotych dofinasowania. Środki własne szpitala to nieco ponad 200 tysięcy złotych.

– Aktualnie nie posiadamy takiego urządzenia. Planowany zakup uzupełni zasoby Poradni Urologicznej i pozwoli rozszerzyć ofertę o litotrypsję zewnątrzustrojową falą uderzeniową (ESWL), która jest uznaną, bezinwazyjną metodą leczenia kamicy nerkowej. Warto nadmienić, że szpital specjalizuje się w leczeniu pacjentów z kamicą nerkową. Inwestycja ta jest niezbędna do prowadzenia skutecznej i małoinwazyjnej metody ambulatoryjnego leczenia pacjentów. To jeden z elementów przebudowy i modernizacji, które od kilku lat przechodzi nasza jednostka – podkreśla Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze. Do końca kwietnia bieżącego roku w Przychodni Przyszpitalnej udzielono 1527 porad urologicznych dla pacjentów.

Szpital Specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów endoskopowych pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, cewki moczowej, moczowodów i nerek. Lekarze skupiają się również na małoinwazyjnych metodach leczenia kamicy nerkowej. Rutynowo wykonuje się tu także giętką ureterorenoskopię, tzw. RIRS, która jest najnowocześniejszą małoinwazyjną metodą leczenia kamicy nerek, kamicy moczowodowej oraz nowotworów górnych dróg moczowych.  W ubiegłym roku do szerokiej palety świadczeń medycznych udzielanych pacjentom dołączył robot chirurgiczny CMR Versius, z pomocą którego, można w bezpieczny i precyzyjny sposób operować pacjentów z rakiem prostaty.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO