Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Klinika Okulistyki Szpitala na Czarnowie przeszła generalny remont

czwartek, 01 października 2020 11:11 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Klinka Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeszła gruntowny remont. Zmiany wpłyną przede wszystkim na podwyższenie komfortu leczenia pacjentów, ale też ułatwią pracę personelu.

– Wymienione zostały instalacje elektryczne, sanitarne, ale też podłogi, odświeżone zostały ściany i sufity. Remont objął sale chorych, gabinety lekarskie, jest też sala chirurgii jednego dnia ze specjalnymi fotelami, tak aby pacjent po zabiegu mógł chwilę odpocząć w murach szpitala. Zupełnie zmienione zostały łazienki oraz sale operacyjne, co daje komfort pacjentom ale też ułatwia pracę personelowi szpitala – mówi dr Michał Biskup, kierownik Kliniki Okulistyki Szpitala Wojewódzkiego.

– Mam nadzieję, że zmiany będą się podobały pacjentom nie tylko ze względu na funkcjonalność i ergonomię, ale też na design. Zamontowana został również klimatyzacja, która staje się powoli standardem, mamy ją na bloku operacyjnym i w pomieszczeniach, gdzie jest największe natężenie ruchu. A trzeba przyznać, że przed remontem było tam duszno – dodaje specjalista.

W planach jest również poszerzenie oferty leczniczej. Szpital będzie się starał o pieniądze na dodatkowy sprzęt.

– Na ten moment nie pojawił się nam żaden nowy sprzęt do diagnostyki czy wykonywania zabiegów, jednak staramy się o to. Potrzebny jest nam nowoczesny sprzęt do monitorowania siatkówki, co przyśpieszyłoby pracę w poradni AMD, w której leczone jest zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Prowadzimy tutaj bowiem największy w województwie program lekowy, w którym uczestniczy ponad 500 chorych, wykonujemy ponad 200 iniekcji miesięcznie. Ta praca jest bardzo rozległa i wymaga ogromnego wysiłku personelu, a nowoczesny sprzęt, o który zabiegamy mógłby przyspieszyć nam pracę. Koszt takich urządzeń oscyluje w granicach 350 - 500 tysięcy złotych – tłumaczy dr Biskup.

W szpitalu na Czarnowie finalizowany jest również remont i doposażenie Kliniki Położnictwa i Ginekologii. – W ciągu ostatnich miesięcy sale dla pacjentek zostały pomalowane, w ramach tej inwestycji wykonano wentylację i klimatyzację na salach porodowych i bloku operacyjnym. Klinika została doposażona w specjalistyczny sprzęt medyczny, taki jak m.in. kardiomonitory, kardiotokografy, rejestratory ciśnienia i pompy infuzyjne – wymienia Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala.

Całkowita wartość projektu to ponad 1,6 mln złotych, a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 wynosi prawie 1,4 mln złotych. Remont Kliniki Okulistyki również wyniósł 1,6 mln złotych.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO