Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kiedy wrócą egzaminy na „prawko”? Dyrektor WORD-u wyjaśnia

czwartek, 30 kwietnia 2020 13:46 / Autor: Aleksandra Rękas
Kiedy wrócą egzaminy na „prawko”? Dyrektor WORD-u wyjaśnia
Kiedy wrócą egzaminy na „prawko”? Dyrektor WORD-u wyjaśnia
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

W związku z epidemią koronawirusa, przeprowadzenie egzaminów w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kielcach zostało zawieszone. W znaczący sposób zmieniło się także funkcjonowanie kieleckich szkół jazdy – nie mogą one przyjmować nowych kursantów.

Jak przypomina Zbigniew Duda, dyrektor WORD- u w Kielcach, przeprowadzanie egzaminów zostało wstrzymane czternastego marca.

- Nie odbywają się ani praktyczne, ani teoretyczne testy. U nas codziennie egzaminowanych jest około dwustu osób – to pięć tysięcy ludzi miesięcznie.  W związku z tym zagrożenie jest duże, a nie jest możliwe, by zachować odpowiednią odległość w kabinie samochodu  – wyjaśnia Zbigniew Duda.

Zawieszenie egzaminów będzie obowiązywało co najmniej do 14 maja.

- Ta decyzja była przesuwana w czasie już kilkakrotnie – chcemy reagować na bieżąco, kontrolować sytuację epidemiczną i wybrać termin, gdy przeprowadzenie testów będzie już bezpieczne. Wszystkie osoby, które zapłaciły wcześniej za egzamin mają te środki zabezpieczone – gdy tylko praca ośrodka wróci do normy, one w pierwszej kolejności będą miały ustalane terminy. Chcemy powoli wracać do funkcjonowania sprzed epidemii i przywracać testy – w pierwszej kolejności to będą kategorie, gdzie łatwiej jest zachować środki bezpieczeństwa. Na przykład egzaminy na samochody ciężarowe. – tłumaczy dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

Epidemia zmieniła także pracę kieleckich szkół jazdy. Jak informuje nas Krzysztof Zawierucha ze szkoły "Jazda Słoneczna", szkolenia nowych kursantów zostały wstrzymane od połowy marca.

- Od kiedy WORD zawiesił swoją działalność, szkoły jazdy nie mają kogo szkolić. Potencjalny kursant nie może wyrobić profilu kandydata na kierowcę, nie może także dostać się do lekarza. Możemy przeprowadzać jedynie jazdy z kursantami, którzy szkolenie zaczynali przed epidemią. Obowiązują nas nowe względy bezpieczeństwa: maseczki dla instruktora i kierowcy, oraz obowiązkowe rękawiczki. – informuje Krzysztof Zawierucha.

 Straty, jakie notują ośrodki szkoleniowe są bardzo duże.

- Miesiąc wstrzymanych kursów to bardzo długo. Co prawda jesteśmy zwolnieni z ZUS- u, musimy jednak utrzymać lokale, place manewrowe, sale wykładowe. Mamy nadzieję, że wszystko wkrótce wróci do normy – dodaje.

Wszelkie nowe informacje dotyczące egzaminów  zamieszczane są na stronie internetowej www.word.kielce.pl.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO