Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kampania przeciwko narkotykom i dopalaczom

wtorek, 02 kwietnia 2019 14:16 / Autor: Beata Kwieczko
Kampania przeciwko narkotykom i dopalaczom
Kampania przeciwko narkotykom i dopalaczom
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

"Szkoda Ciebie na takie patoklimaty" - pod takim hasłem zainaugurowana została dziś w województwie świętokrzyskim ogólnopolska kampania profilaktyczna "Narkotyki i dopalacze zabijają". Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat niebezpieczeństw związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych.

- Wszyscy wiemy, że narkotyki i dopalacze to niezwykle groźne substancje, które wykluczają możliwości kontrolowanego ich użycia, powodują uzależnienia i wywołują drastyczne skutki zdrowotne. Dlatego będziemy sie starali dotrzeć do różnych grup społecznych, a szczególnie młodzieży, żeby zwrócili uwagę na skutki stosowania tych substancji. Wierzę, że wspólnie uda nam się przeciwdziałać patologiom - mówi Bartłomiej Dorywalski, wicewojewoda świętokrzyski.

W kampanię zaangażowani są świętokrzyscy policjanci. - W zeszłym roku z całego naszego województwa zdjęliśmy ponad pół tony narkotyków. Jest to naprawdę duża ilość, ale pewnie jeszcze tych substancji na naszym rynku jest więcej. W zeszłym roku udało nam sie też zamknąć dwa ostatnie lokale stacjonarne w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim, w których były sprzedawane tzw. dopalacze - wylicza inspektor Artur Bielecki, pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach i dodaje: - Likwidujemy stacjonarne punkty, ale przestępcy przenoszą się do Internetu i tam próbują sprzedawać te środki.

- W ubiegłym roku nasze działania były skupione na różnych grupach wiekowych. Przeprowadziliśmy ponad 830 spotkań, w których wzięło udział ponad 42 tysiące uczestników. Przypominam również o krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, na jakiej można wskazywać miejsca, w których dostępne są narkotyki. W ubiegłym roku na mapie województwa świętokrzyskiego mieliśmy zaznaczonych 260 takich miejsc, z czego potwierdziliśmy 39 - uzupełnia inspektor Bielecki.

Drugą instytucją, która wspiera walkę z dopalaczami jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach. - W lipcu zmieniła się ustawa, według której wprowadzanie do obrotu nowych narkotyków, czyli tzw. dopalaczy czy środków zastępczych jest traktowane jak przestępstwo. W 2018 roku w kraju odnotowano 2098 zatruć, z czego 38 w województwie świętokrzyskim. Na szczęście nie u nas nie było przypadków śmiertelnych, a w kraju było 65. Od lipca 2018 roku mieliśmy 2087 zatruć, a w świętokrzyskim 34. Inspekcja sanitarna prowadzi też działania edukacyjne, a jedną z form był Przegląd Form Teatralnych "Dopalacze ryzykujesz życiem". Młodzież sama pokazywała, jakie mogą być konsekwencje zażywania dopalaczy. To, co nas bardzo cieszy, to że w województwie świętokrzyskim jest bardzo duża świadomość jeżeli chodzi o zażywanie i konsekwencje. Cieszę się, że jest ta kampania, bo edukacji nigdy za wiele - mówi Jarosław Ciura, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kielcach.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń podkreśla, że państwo stara się przeciwdziałać zażywaniu narkotyków i dopalaczy na różne sposoby. - Odnosimy w tym różne sukcesy, ale zdajemy sobie sprawę, że tego procederu nie da się wyeliminować zupełnie, dlatego niezwykle istotna jest ta kampania informacyjna, żeby uświadomić społeczeństwu, jak duże niebezpieczeństwo niesie za sobą używanie narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. Próbujemy również tą kampanią zwrócić uwagę na to, że korzystanie z różnych substancji uzależnia. Mamy nadzieję, że ta kampania dotrze do tych, którzy być może jeszcze eksperymentują i szukają pomysłów na to, jak poprawić swoje samopoczucie - stwierdza senator Krzysztof Słoń.

Kampania pod hasłem „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty" organizowana jest w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

Zobacz spot kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają":

https://drive.google.com/file/d/1gdb_8bw4M5curJci0kgK2d38vLKXCtL-/view

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO