REGION
Kadrówka niedługo wyruszy do Kielc
6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszy 53. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Jak co roku śladami formacji utworzonej w 1914 roku przez Józefa Piłsudskiego, podążać będą członkowie organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze, a także osoby cywilne. W tegorocznym marszu weźmie udział około 400 osób.
Tegoroczne uroczystości rozpoczną się już 4 sierpnia w Dworku w Goszczy, gdzie zatrzymał się pierwszy patrol Beliny-Prażmowskiego, który wyruszył na teren zaboru rosyjskiego jeszcze przed Kadrówką. Zakończą się one o godzinie 21.30 wieczornym apelem przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego.
Następnego dnia od godziny 15 do 22 w różnych częściach Krakowa będą odbywały się dalsze uroczystości. - Wyruszamy z krakowskich Oleandrów, z miejsca, gdzie istniały historyczne koszary, w których kwaterowali strzelcy tworzący później I Kompanię Kadrową. Następnie przejdziemy przez Rynek Główny i zatrzymamy się przy tablicy, gdzie naczelnik Kościuszko składał przysięgę, a następnie udamy się na Wawel. O godzinie 17 weźmiemy udział w uroczystej mszy świętej za niepodległość i za komendanta Piłsudskiego. Po modlitwie delegacje zejdą pod Kryptę Srebrnych Dzwonów, aby złożyć wiązanki kwiatów na sarkofagu komendanta Piłsudskiego i prezydenta Kaczyńskiego, który był honorowym protektorem marszu. W tym czasie asysta wojskowa i uczestnicy marszu sformują kolumnę przed Wawelem i przejdziemy przez Rynek Główny na Rynek Mały, gdzie będzie śpiewał Chór Loch Camelot. Następnie przejdziemy na Plac Szczepański i pojedziemy na Kopiec Niepodległości na Sowiniec, gdzie według nas bije serce czynu legionowego. Tam wieczorem przy blasku zapalonych zniczy odbędzie się apel wieczorny, w którym wzywać będziemy oficerów polskich drużyn strzeleckich, Polskiego Związku Strzeleckiego, wszystkich, którzy swoim czynem zbrojnym w 1914 roku wywalczyli naszą niepodległość - relacjonuje Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Jodła" i komendant marszu.
6 sierpnia to historyczny dzień wymarszu I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów. -Tego dnia spotkamy się na symbolicznym apelu, podczas którego odczytany zostanie rozkaz komendanta Piłsudskiego skierowany do strzelców i do drużyniaków. Następnie przejdziemy przez ścisłe centrum Krakowa, aby później autokarami przejechać do podkrakowskich Michałowic. Tam o godzinie 9.45 odbędą się krótkie uroczystości przed pomnikiem, który stoi przy trasie Kraków Kielce. Przemówienia będą miały miejsce w położonym niedaleko dworku Lorenców - mówi Dionizy Krawczyński.
Uczestnicy marszu po drodze odwiedzą kilka miejscowości związanych z czynem legionowym i niepodległościowym. Przenocują w Słomnikach, Miechowie, Wodzisławiu, Jędrzejowie, Choinach i Chęcinach. Do Kielc dotrą 12 sierpnia.
- Zgrupujemy się jak co roku przy ulicy Szczepaniaka, ale ze względu na remont nie będziemy wchodzić w ulicę Ściegiennego. Na cmentarz uda się tylko delegacja marszu. Następnie przejdziemy pod historyczną kapliczkę, gdzie Czesław Bankiewicz, skaut i jeden z konnych, składał meldunek komendantowi Piłsudskiemu. Potem już tradycyjnie przejdziemy na Plac Wolności, gdzie odbędą się główne uroczystości u stóp pomnika komendanta Piłsudskiego. Stamtąd już bez kawalerii marszowej przejdziemy pod Pałac Biskupi i tam rozformowana zostanie kolumna marszowa, odczytany zostanie też ostatni rozkaz komendanta, będzie apel poległych i salwa honorowa - informuje komendant marszu.
W tym roku około 40 osób zostanie wyróżnionych odznaką lub medalem za wielokrotny udział w marszu. Trzy osoby spośród nich będą uczestniczyć w wydarzeniu po raz 25, za co otrzymają pamiątkowe szable.
Hasłem tegorocznego marszu jest zdanie "Nie byłoby 11 listopada, gdyby nie 6 sierpnia". Dionizy Krawczyński podkreśla, że nie jest ono przypadkowe, ponieważ w tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Wszystko zaczęło się wtedy, gdy na zew komendanta Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyli najbardziej wierni z wiernych, którzy czynem zbrojnym wywalczyli naszą wolność i to w tym szczególnym roku, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości chcemy o tym przypomnieć. Bo niepodległość została wywalczona przez przemyślane działania komendanta Piłsudksiego.
Organizatorem marszu jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Jodła". W poszczególnych miastach na trasie z Krakowa do Kielc uroczystości organizowane są wspólnie z władzami miejskimi.