Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Kadrówka już niedaleko Kielc

wtorek, 11 sierpnia 2020 10:38 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Już jutro, 12 sierpnia, do Kielc dotrze 55. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Główne uroczystości odbędą się tradycyjnie przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności.

Marsz wyruszył 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów. Piechurzy po drodze odwiedzają miejscowości związane z czynem legionowym i niepodległościowym: Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny, Chęciny i Szewce. W ostatniej z tych miejscowości zatrzymują się przy dołach śmierci w lasach zgórskich, gdzie o godzinie 20.30 przejdą z zapalonymi zniczami w miejsca, w których Urząd Bezpieczeństwa mordował żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i podziemia niepodległościowego. Po noclegu o godzinie 8.30 wyruszą na trasę do Kielc.

– Udamy się na cmentarz przy ulicy Ściegiennego, a następnie pod historyczną kapliczkę, gdzie Czesław Bankiewicz, skaut i jeden z konnych, składał meldunek komendantowi Piłsudskiemu. Potem złożymy kwiaty przed pomnikiem Czwórki przy WDK i tradycyjnie przejdziemy na Plac Wolności, gdzie nastąpi powitanie marszu, wręczenie odznaczeń i medali. O godzinie 15 przed Pałacem Biskupim odczytany zostanie ostatni rozkaz komendanta – informuje Dionizy Krawczyński, komendant Marszu.

W tegorocznym Marszu idzie około 150 osób. Kilkunastu uczestników zostanie wyróżnionych odznaką lub medalem za wielokrotny udział. Dwie osoby otrzymają pamiątkowe szable. Zostaną też wręczone dwa Krzyże Zasługi dla osób związanych z marszem. Otrzymają je pułkownik Artur Barański, dowódca i twórca Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, i starszy sierżant Daniel Woś, żołnierz 10 ŚBOT.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO