REGION
Jarosław Gowin poza rządem, Porozumienie poza Zjednoczoną Prawicą. Co z samorządem?
Jarosław Gowin poza rządem, a jego partia – Porozumienie poza Zjednoczoną Prawicą – to najważniejsza wiadomość polityczna w ostatnich tygodniach. Te decyzje mogą mieć również ogromne znaczenie w polityce samorządowej.
Przypomnijmy, że we wtorek rzecznik rządu poinformował o dymisji Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera. Następnego dnia Porozumienie podjęło decyzję o wyjściu ugrupowania z klubu sejmowego Zjednoczonej Prawicy.
Sytuacja jest niezwykle dynamiczna, również na szczeblu samorządowym. W województwie świętokrzyskim politycy partii Jarosława Gowina obsadzają bowiem ważne stanowiska. Jak będzie ich przyszłość? W tej chwili trwają rozmowy wewnątrz ugrupowania. Rozważane są różne warianty, w tym ten twardy – o całkowitym zerwaniu z Prawem i Sprawiedliwością zarówno w Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Radzie Miasta Kielce i poszczególnych radach gmin.
Choć na ten moment ten scenariusz wydaje się być mało prawdopodobny, to jednak wprowadziłby sporo zamieszania w i tak już zawiłej sytuacji w Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Co prawda jedyną radną Porozumienia jest tutaj Renata Janik, jednak była ona jednym z filarów klubu Prawa i Sprawiedliwości, przy dość kruchej, a niedawno de facto nieistniejącej większości.
Porozumienie ma również dwóch reprezentantów w Radzie Miasta Kielce. Są nimi Dariusz Kisiel i Arkadiusz Ślipikowski, wyróżniający się – choćby przez pryzmat liczby interpelacji – radni. Ich odejście z klubu PiS uszczupliłoby liczbę mandatów PiS w 25-osobowej radzie do dziewięciu. To zdecydowanie ograniczyłoby możliwości negocjacyjne największego opozycyjnego klubu.
Ciekawa będzie także sytuacja w Zarządzie Województwa Świętokrzyskiego. Tutaj reprezentantem partii Jarosława Gowina jest wspomniana już wcześniej Renata Janik, która jest wicemarszałkiem.