Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jak wygląda milion młodych dębów?

wtorek, 11 lipca 2023 14:44 / Autor: Aleksandra Rękas
Jak wygląda milion młodych dębów?
Nadleśnictwo Daleszyce
Jak wygląda milion młodych dębów?
Nadleśnictwo Daleszyce
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

W Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim Nadleśnictwa Daleszyce w Sukowie Papierni nie próżnują nawet w wakacje. Pracownicy szkółki przygotowali do nasadzeń… aż milion dębów! Jesienią młode drzewka trafią do świętokrzyskich lasów.

Młode sadzonki wyglądają imponująco, zakończyły już bowiem swój wzrost. Teraz pora na fazę drewnienia.

- Świeże pędy przygotowują się na trudniejsze warunki, ponieważ do tej pory znajdowały się w  namiotach, w których zarówno temperatura jak i wilgotność były kontrolowane. Można więc powiedzieć, że sadzonki, które posialiśmy na wiosnę obecnie hartują się do realnego życia – zauważa Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Ten okres potrwa mniej więcej do połowy września. Potem młode dęby będą wyjmowane z kontenerów i trafią do konkretnych nadleśnictw.

- Nie przestajemy jednak o nie dbać – podlewamy je, by młode i wrażliwe sadzonki mogły okrzepnąć. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy temperatura jest wysoka, a wilgotność niska – wyjaśnia Kosin.

W tym roku, z daleszyckiej szkółki do lasów trafią w sumie trzy miliony młodych drzewek – po milionie sadzonek dębów, sosen i buków. W nieco mniejszych ilościach będzie to też lipa oraz olsza czarna.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO